Maj
30
2017

Słów kilka o decoupage

Nie taki diabeł straszny, jakim go malują, czyli słów kilka o decoupage ;))

Czym jest decoupage?

Decoupage, zwany również „techniką serwetkową”, jest techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (niemal każdą powierzchnię taką, jak: drewno, metal, szkło, tkanina, ceramika, plastik itp.) wzoru wyciętego z papieru lub papierowej serwetki. Decoupage klasyczny polega na naklejeniu motywów wyciętych z papieru lub serwetki i pokryciu go wieloma warstwami lakieru, by wtopił się niemal całkowicie w powierzchnię dekorowanego przedmiotu i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Z założenia ma wyglądać, jak namalowany.

 

Podstawowe media i akcesoria do decoupage

Jaki klej wybrać?

Wśród bieżącej oferty sklepów hobbystycznych możemy znaleźć kleje dostosowane do wymagań konkretnych powierzchni, z którymi mamy zamiar pracować. Ich specyfika wymusza na nas dobór odpowiedniego preparatu do konkretnego typu powierzchni, nie mniej jednak w większości przypadków z powodzeniem możemy wykorzystać uniwersalny klej do decoupage – bez problemu sprawdzi się zarówno na powierzchni drewnianej, jak i styropianowej.
W przypadku szkła czy porcelany warto odpowiednio przygotować dekorowaną powierzchnię, zwiększając jej „przyczepność” za pomocą odpowiedniego podkładu. Podobnie zresztą, jak i w przypadku pracy z tkaniną czy świecami,  gdzie warto zastosować konkretne preparaty, przeznaczone do tego rodzaju powierzchni.

 

  

  

 

Lakiery końcowe

Lakiery końcowe, zwane również werniksami, nie tylko zabezpieczają pracę przed uszkodzeniem, ale nadają jej niekiedy dodatkowe walory estetyczne (lakiery szklące, lakiery satynowe). Ważne, by dobrać odpowiedni lakier do preparatów i techniki, z której korzystacie. Warto korzystać w tym przypadku z preparatów pochodzących od jednego producenta, mieszanie produktów różnych firm może skończyć się „zważeniem” niektórych preparatów, żółknięciem farby lub nieustającą z biegiem czasu „lepkością” dekorowanego przedmiotu.

Istotnych wskazówek udzielają niekiedy sami producenci, wskazując na etykietach swoich produktów odpowiednie preparaty zabezpieczające i kończące pracę.

Jeśli pracujecie w domu warto sięgnąć po lakiery wodne, które nie wydzielają zapachu, co umożliwia pracę z nimi nawet w niewielkich pomieszczeniach. Lakiery na bazie rozpuszczalników wymagają dobrze wentylowanego pomieszczenia, a praca z nimi na dłuższą metę może być nieprzyjemną. Warto pamiętać, że niektóre techniki wymagają zastosowania konkretnych lakierów zabezpieczających pracę (spękania dwuskładnikowe, złocenia), w większości przypadków z powodzeniem możemy korzystać z jednego i tego samego rodzaju lakieru.

Większość firm oferuje w tym celu produkt 2w1, klej do decoupage z werniksem/lakierem. Jest on w zupełności wystarczającym produktem dla stworzenia podstawowej dekoracji na bombce, czy drewnianej szkatułce etc. Możemy za jego pomocą z powodzeniem nałożyć wybrany motyw na dekorowany przedmiot i (tym samym preparatem) go wykończyć, nie mniej jednak, jeśli zależy nam na utrwaleniu naszej pracy, a mamy do czynienia z przedmiotem typowo użytkowym, który od czasu do czasu będziemy chcieli umyć, przetrzeć z kurzu itp., warto zabezpieczyć go kilkoma dodatkowymi warstwami typowego lakieru końcowego.

 

 

 

Crackle

Jednym z podstawowych mediów stosowanych w technikach „postarzania”, są tzw. „crackle”, czyli preparaty umożliwiające „stworzenie” efektu spękań na powierzchni dekorowanego przedmiotu. Wśród lakierów do spękań wyróżniamy lakiery jedno- i dwuskładnikowe.

 

 

Przykład spękań jednoskładnikowych (jako pierwsza została położona w tym przypadku warstwa farby akrylowej w kolorze ciemnobrązowym, następnie warstwa jednoskładnikowego lakieru do spękań oraz farba w kolorze kości słoniowej, która pod wpływem lakieru do spękań uwidoczniła  farbę znajdującą się pod spodem. Całość pracy zabezpieczyłam matowym lakierem wodnym).

 

 

Przykład spękań dwuskładnikowych (spękania wypełniłam w tym przypadku pastą satynową DailyArt w kolorze zielonym, całość zabezpieczyłam lakierem solwentowym (na bazie rozpuszczalnika)).

 

Pierwsze, jednoskładnikowe lakiery do spękań (jak zresztą sama nazwa wskazuje), składają się z jednego preparatu/lakieru, który nakładamy na powierzchnię dekorowanego przedmiotu pomiędzy dwie warstwy (przeważnie) farby akrylowej. Lakier „ściąga” warstwę farby nałożoną na jej powierzchnię, uwidaczniając (w formie spękań) farbę nałożoną na powierzchnię dekorowanego przedmiotu, jako pierwszą.

Spękania  dwuskładnikowe, złożone z dwóch preparatów, nakładamy niemal na koniec naszej pracy, tworząc na jej powierzchni sieć drobnych przezroczystych spękań, które „wydobywamy” wypełniając je odpowiednimi preparatami (porporiną, pastami do spękań itp.), po czym zabezpieczamy pracę lakierem rozpuszczalnikowym.

 

  

 

Pędzle i gąbki do tapowania

Najlepsze efekty i komfort pracy zapewniają pędzle z włosiem syntetycznym, bardzo miękkim, zapobiegającym uszkodzeniu się motywu wyciętego z papieru lub serwetki, niwelującym zarazem ślady pędzla pozostawiane na powierzchni dekorowanego przedmiotu.

Gąbki do tapowania umożliwiają nanoszenie na powierzchnię dekorowanego przedmiotu w miarę jednolitej grubości warstwy nakładanego preparatu/farby. Pozwalają na szybsze „pomalowanie” przedmiotu, z którym pracujemy, jak również wycieniowanie dekorowanej powierzchni, czy nałożenie na nią elementów dekoracyjnych przy użyciu np. masek/szablonów do decoupage itp.

 

  

 

 

Pasty strukturalne, śniegowe, pękające…

Stanowią preparaty dekoracyjne, za pośrednictwem których możemy wzbogacić naszą pracę o odpowiednią strukturę, podkreślając wybrane elementy, czy motywy pracy. Pasty, o których mowa, występują w kilku wariantach: gładkim, drobno- i gruboziarnistym. W zależności od naszych potrzeb, jak i efektu, jaki chcemy osiągnąć warto mieć w swoich mediowych zasobach choć jedną z nich.

Gładka pasta strukturalna może być z powodzeniem stosowana przy nanoszeniu motywów dekoracyjnych za pośrednictwem masek czy szablonów do decoupage. Pasty z granulatem świetnie sprawdzają się przy pracach bożonarodzeniowych, imitując śnieg (pasty śniegowe/snow paste).

Wśród past oferowanych przez sklepy hobbystyczne możecie znaleźć również pasty pękające, tworzące sieć spękań na powierzchni pokrytej warstwą pasty, pasty postarzające (koloryzujące, „brudzące” dekorowaną powierzchnię dla uzyskania efektu „starości”), opalizujące, pasty pozłotnicze i inne.

 

   

  

 

Medium do transferu

Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie przenieść dowolnie wydrukowany (na drukarce laserowej!) motyw, tekst i/lub zdjęcie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przedmiotu, który dekorujemy, co daje nam spore możliwości, zwłaszcza w przypadku konkretnych dedykacji, czy zdjęć ślubnych etc., które chcemy uwiecznić.

 

  

 

Złocenia

Za pośrednictwem specjalnych preparatów do złoceń jesteśmy w stanie wzbogacić dekorowaną powierzchnię o złocenia, wydobywające w pracy konkretne fragmenty naniesionego motywu (ikony). Złocenia w formie płatków metalu lub folii metalicznej nanosimy na dekorowaną powierzchnię za pośrednictwem kleju do złoceń. Płatki przykleją się tylko w miejscu, w którym uprzednio został nałożony klej do złoceń. Całość pracy zabezpieczamy lakierem do złoceń.

 

Polecany kurs: http://blog.na-strychu.pl/2017/04/wielkanocny-glamour/

 

  

  

 

Przedmioty do ozdabiania

W ofercie sklepu znajdziecie wiele przedmiotów do samodzielnej dekoracji, zarówno drewnianych, jak i styropianowych, czy akrylowych. Za pośrednictwem preparatów do decoupage jesteście w stanie dowolnie ozdobić lub odnowić dowolny przedmiot, nadając mu zupełnie nowy wygląd i charakter. Stary słoik o ciekawym kształcie przy odrobinie dobrej woli może stać się stylowym świecznikiem lub subtelnym wazonem na kwiaty… szczypta cierpliwości zapomniany stołek czy krzesło, mające lata swojej świetności dawno za plecami, może zmienić w rewelacyjny nocny stolik… ogranicza Was wyłącznie Wasza wyobraźnia ;))

 

   

   

 

Papiery ryżowe a papierowe serwetki

Dekorację przedmiotów umożliwiają m.in. papiery ryżowe oraz papierowe serwetki, które z pewnością niejednokrotnie towarzyszą Wam podczas wspólnych posiłków w domowym (i nie tylko) zaciszu.

Papiery ryżowe są papierami o niezwykle delikatnej strukturze i gramaturze sięgającej ok. 40g/m2. Występują zarówno w wariancie „gładkim”, jednokolorowym, jak i w wariancie „z nadrukiem”, zawierającym nadrukowane motywy, które z powodzeniem możecie wyciąć lub wyrwać z gotowego arkusza. Naklejony na szklanej powierzchni lampionu tworzy delikatną, subtelną „osnowę”, przez którą przenika światło zamieszczonej wewnątrz świecy.

Papierowe serwetki stanowią wariant o wiele delikatniejszy w „użyciu”. Znacznie łatwiej je uszkodzić przy nakładaniu wybranego motywu, nie mniej jednak mnogość wzorów, jak i powszechna dostępność (przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych) zdecydowanie przemawiają na ich korzyść. Wybrany motyw możemy „wydobyć” z serwetki wycinając go (w zależności od potrzeb), precyzyjnymi nożyczkami lub metodą „na wodę”, wyrywając go z tła serwetki. Większość serwetek składa się z 2-3 warstw. By zamieścić go na dekorowanej powierzchni wykorzystujemy jedynie warstwę z nadrukiem, pozostałe dwie usuwamy.

 

   

  

 

 

Kielich decoupage oklejony w całości białym papierem ryżowym, na który nałożony został motyw wycięty z serwetki. Całość pracy zabezpieczyłam lakierem akrylowym.

 

Farby

Farbami stosowanymi najczęściej w technice decoupage są farby akrylowe. Coraz większą popularność zdobyły w ostatnim czasie również farby kredowe, umożliwiające dekorację przedmiotów metalowych, drewnianych, styropianowych, plastikowych, szklanych itp. Są nieco „delikatniejsze”, bardziej „miękkie”, dzięki czemu o wiele łatwiej wykorzystać je przy tworzeniu tzw. „przecierek” przy postarzaniu dekorowanych prac. Pomalowany przedmiot zabezpieczamy odpowiednim lakierem końcowym lub woskiem.

 

Polecany kurs: http://blog.na-strychu.pl/2017/05/laurka-na-dzien-matki/

 

W przypadku farb akrylowych, możemy poprzestać na samej farbie. Jeśli jednak mamy do czynienia z przedmiotem typowo użytkowym – warto zabezpieczyć jego powierzchnię kilkoma warstwami lakieru, co z pewnością przedłuży jego żywotność i umożliwi jego czyszczenie, mycie czy odkurzanie.

 

   

 

 

Pozostałe media i preparaty

Konturówki do decoupage, perlenpeny etc.

Są to najczęściej konturówki do szkła, które z powodzeniem możemy wykorzystać również na pozostałych powierzchniach, odpowiednio je zabezpieczając po wyschnięciu. Równie często w technice decoupage można spotkać się z wykorzystywaniem w celach dekoracyjnych preparatów i mediów towarzyszących zarówno pracom typowo scrapowym, jak i mixmediowym, mam tu na myśli głównie perlenpeny, czy konturówki 3D, a także splashe lub media wykorzystywane typowo w technice mixmediowej.

 

 

 

Efekt szronu

Preparat, za pomocą którego stworzymy na dekorowanej powierzchni efekt pokrycia przedmiotu szronem.
Występuje w kilku wariantach – transparentnym, białym, złotym i srebrnym. Do użytku głównie na powierzchniach szklanych, potęgujących efekt przejrzystości szronu.

 

      

 

 

Patyna bitumiczna, bitum

Preparat na bazie żywicy służący przede wszystkim do postarzania, „przybrudzenia” dekorowanego przedmiotu. Nadaje pracy lekko „przydymionego efektu”, sprawiającego wrażenie „brudnego” ze starości.

 

 

Impregnaty do drewna, bejce, lakierobejce

Wśród przedmiotów, którym towarzyszy technika decoupage’u znajdują się w dużej mierze przedmioty drewniane, wymagające zabezpieczenia dekorowanej powierzchni przed wpływem zarówno warunków atmosferycznych, jak i śladów użytkowania. Warto w swojej „kolekcji” mieć kilka preparatów, za pośrednictwem których odpowiednio przygotujemy i zabezpieczymy drewniane przedmoty, by cieszyć się ich urokiem na dłużej. Wszelkiego rodzaju bejce, lakierobejce i impregnaty wnikają w strukturę drewna, niekiedy ją koloryzują, odpowiednio ją zabezpieczając, zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jak i promieniami UV, stanowią również barierę grzybobójczą (co jest istotne zwłaszcza dla przedmiotów znajdujących się w naszych ogrodach, altanach itp.).

 

 

Popularna komódka z sieciówki ozdobiona techniką decoupage. Zabejcowana sklejkowa komódka została pokryta pastą wybielającą. Na frontach dwóch szuflad nałożyłam dodatkowo motyw z serwetki, który delikatnie podniszczyłam na brzegach, dodając mu efektu „zużycia czasem”. Całość zabezpieczyłam matowym lakierem wodnym. 

 

komentarzy 14 + Dodaj komentarz

 • secure tabs online is

  bf25 comprar is baratas

 • at is 40 mg

  bf25 difference is levitra

 • I just want to say I am just beginner to blogging and site-building and really loved your web blog. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly have impressive stories. Thanks a lot for sharing your website page.

 • This post post made me think. I will write something about this on my blog. …

 • How do I start a blog with payment options for readers?

 • The first piece is geotagging each blog post on some sort of map.. . The second piece is meshing those points on a map with other people. Essentially we’d like several members of our team to provide updates regularly and post their locations to the same map..

 • Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • I just posted my first blog on blogspot. How will people find it? Do i have to give them the link, or can just anyone find it?.

 • I want to use the WayBackMachine to try to retrieve my old Yahoo! 360 Blog posts, but I don’t know what the URL format was. So far I am coming up empty. Anybody have an example URL that I can use to reconstruct a valid URL for my old blog? Thanks!.

 • Perhaps you should also a put a forum site on your blog to increase reader interaction.`-`:.

 • Great site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 • I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 • Money For College Scholarships for Minorities… […]right here are a few url links to sites I always connect to for the fact we feel they’re well worth browsing[…]…

 • I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie