Maj
30
2017

Słów kilka o decoupage

Nie taki diabeł straszny, jakim go malują, czyli słów kilka o decoupage ;))

Czym jest decoupage?

Decoupage, zwany również „techniką serwetkową”, jest techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (niemal każdą powierzchnię taką, jak: drewno, metal, szkło, tkanina, ceramika, plastik itp.) wzoru wyciętego z papieru lub papierowej serwetki. Decoupage klasyczny polega na naklejeniu motywów wyciętych z papieru lub serwetki i pokryciu go wieloma warstwami lakieru, by wtopił się niemal całkowicie w powierzchnię dekorowanego przedmiotu i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Z założenia ma wyglądać, jak namalowany.

 

Podstawowe media i akcesoria do decoupage

Jaki klej wybrać?

Wśród bieżącej oferty sklepów hobbystycznych możemy znaleźć kleje dostosowane do wymagań konkretnych powierzchni, z którymi mamy zamiar pracować. Ich specyfika wymusza na nas dobór odpowiedniego preparatu do konkretnego typu powierzchni, nie mniej jednak w większości przypadków z powodzeniem możemy wykorzystać uniwersalny klej do decoupage – bez problemu sprawdzi się zarówno na powierzchni drewnianej, jak i styropianowej.
W przypadku szkła czy porcelany warto odpowiednio przygotować dekorowaną powierzchnię, zwiększając jej „przyczepność” za pomocą odpowiedniego podkładu. Podobnie zresztą, jak i w przypadku pracy z tkaniną czy świecami,  gdzie warto zastosować konkretne preparaty, przeznaczone do tego rodzaju powierzchni.

 

  

  

 

Lakiery końcowe

Lakiery końcowe, zwane również werniksami, nie tylko zabezpieczają pracę przed uszkodzeniem, ale nadają jej niekiedy dodatkowe walory estetyczne (lakiery szklące, lakiery satynowe). Ważne, by dobrać odpowiedni lakier do preparatów i techniki, z której korzystacie. Warto korzystać w tym przypadku z preparatów pochodzących od jednego producenta, mieszanie produktów różnych firm może skończyć się „zważeniem” niektórych preparatów, żółknięciem farby lub nieustającą z biegiem czasu „lepkością” dekorowanego przedmiotu.

Istotnych wskazówek udzielają niekiedy sami producenci, wskazując na etykietach swoich produktów odpowiednie preparaty zabezpieczające i kończące pracę.

Jeśli pracujecie w domu warto sięgnąć po lakiery wodne, które nie wydzielają zapachu, co umożliwia pracę z nimi nawet w niewielkich pomieszczeniach. Lakiery na bazie rozpuszczalników wymagają dobrze wentylowanego pomieszczenia, a praca z nimi na dłuższą metę może być nieprzyjemną. Warto pamiętać, że niektóre techniki wymagają zastosowania konkretnych lakierów zabezpieczających pracę (spękania dwuskładnikowe, złocenia), w większości przypadków z powodzeniem możemy korzystać z jednego i tego samego rodzaju lakieru.

Większość firm oferuje w tym celu produkt 2w1, klej do decoupage z werniksem/lakierem. Jest on w zupełności wystarczającym produktem dla stworzenia podstawowej dekoracji na bombce, czy drewnianej szkatułce etc. Możemy za jego pomocą z powodzeniem nałożyć wybrany motyw na dekorowany przedmiot i (tym samym preparatem) go wykończyć, nie mniej jednak, jeśli zależy nam na utrwaleniu naszej pracy, a mamy do czynienia z przedmiotem typowo użytkowym, który od czasu do czasu będziemy chcieli umyć, przetrzeć z kurzu itp., warto zabezpieczyć go kilkoma dodatkowymi warstwami typowego lakieru końcowego.

 

 

 

Crackle

Jednym z podstawowych mediów stosowanych w technikach „postarzania”, są tzw. „crackle”, czyli preparaty umożliwiające „stworzenie” efektu spękań na powierzchni dekorowanego przedmiotu. Wśród lakierów do spękań wyróżniamy lakiery jedno- i dwuskładnikowe.

 

 

Przykład spękań jednoskładnikowych (jako pierwsza została położona w tym przypadku warstwa farby akrylowej w kolorze ciemnobrązowym, następnie warstwa jednoskładnikowego lakieru do spękań oraz farba w kolorze kości słoniowej, która pod wpływem lakieru do spękań uwidoczniła  farbę znajdującą się pod spodem. Całość pracy zabezpieczyłam matowym lakierem wodnym).

 

 

Przykład spękań dwuskładnikowych (spękania wypełniłam w tym przypadku pastą satynową DailyArt w kolorze zielonym, całość zabezpieczyłam lakierem solwentowym (na bazie rozpuszczalnika)).

 

Pierwsze, jednoskładnikowe lakiery do spękań (jak zresztą sama nazwa wskazuje), składają się z jednego preparatu/lakieru, który nakładamy na powierzchnię dekorowanego przedmiotu pomiędzy dwie warstwy (przeważnie) farby akrylowej. Lakier „ściąga” warstwę farby nałożoną na jej powierzchnię, uwidaczniając (w formie spękań) farbę nałożoną na powierzchnię dekorowanego przedmiotu, jako pierwszą.

Spękania  dwuskładnikowe, złożone z dwóch preparatów, nakładamy niemal na koniec naszej pracy, tworząc na jej powierzchni sieć drobnych przezroczystych spękań, które „wydobywamy” wypełniając je odpowiednimi preparatami (porporiną, pastami do spękań itp.), po czym zabezpieczamy pracę lakierem rozpuszczalnikowym.

 

  

 

Pędzle i gąbki do tapowania

Najlepsze efekty i komfort pracy zapewniają pędzle z włosiem syntetycznym, bardzo miękkim, zapobiegającym uszkodzeniu się motywu wyciętego z papieru lub serwetki, niwelującym zarazem ślady pędzla pozostawiane na powierzchni dekorowanego przedmiotu.

Gąbki do tapowania umożliwiają nanoszenie na powierzchnię dekorowanego przedmiotu w miarę jednolitej grubości warstwy nakładanego preparatu/farby. Pozwalają na szybsze „pomalowanie” przedmiotu, z którym pracujemy, jak również wycieniowanie dekorowanej powierzchni, czy nałożenie na nią elementów dekoracyjnych przy użyciu np. masek/szablonów do decoupage itp.

 

  

 

 

Pasty strukturalne, śniegowe, pękające…

Stanowią preparaty dekoracyjne, za pośrednictwem których możemy wzbogacić naszą pracę o odpowiednią strukturę, podkreślając wybrane elementy, czy motywy pracy. Pasty, o których mowa, występują w kilku wariantach: gładkim, drobno- i gruboziarnistym. W zależności od naszych potrzeb, jak i efektu, jaki chcemy osiągnąć warto mieć w swoich mediowych zasobach choć jedną z nich.

Gładka pasta strukturalna może być z powodzeniem stosowana przy nanoszeniu motywów dekoracyjnych za pośrednictwem masek czy szablonów do decoupage. Pasty z granulatem świetnie sprawdzają się przy pracach bożonarodzeniowych, imitując śnieg (pasty śniegowe/snow paste).

Wśród past oferowanych przez sklepy hobbystyczne możecie znaleźć również pasty pękające, tworzące sieć spękań na powierzchni pokrytej warstwą pasty, pasty postarzające (koloryzujące, „brudzące” dekorowaną powierzchnię dla uzyskania efektu „starości”), opalizujące, pasty pozłotnicze i inne.

 

   

  

 

Medium do transferu

Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie przenieść dowolnie wydrukowany (na drukarce laserowej!) motyw, tekst i/lub zdjęcie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przedmiotu, który dekorujemy, co daje nam spore możliwości, zwłaszcza w przypadku konkretnych dedykacji, czy zdjęć ślubnych etc., które chcemy uwiecznić.

 

  

 

Złocenia

Za pośrednictwem specjalnych preparatów do złoceń jesteśmy w stanie wzbogacić dekorowaną powierzchnię o złocenia, wydobywające w pracy konkretne fragmenty naniesionego motywu (ikony). Złocenia w formie płatków metalu lub folii metalicznej nanosimy na dekorowaną powierzchnię za pośrednictwem kleju do złoceń. Płatki przykleją się tylko w miejscu, w którym uprzednio został nałożony klej do złoceń. Całość pracy zabezpieczamy lakierem do złoceń.

 

Polecany kurs: http://blog.na-strychu.pl/2017/04/wielkanocny-glamour/

 

  

  

 

Przedmioty do ozdabiania

W ofercie sklepu znajdziecie wiele przedmiotów do samodzielnej dekoracji, zarówno drewnianych, jak i styropianowych, czy akrylowych. Za pośrednictwem preparatów do decoupage jesteście w stanie dowolnie ozdobić lub odnowić dowolny przedmiot, nadając mu zupełnie nowy wygląd i charakter. Stary słoik o ciekawym kształcie przy odrobinie dobrej woli może stać się stylowym świecznikiem lub subtelnym wazonem na kwiaty… szczypta cierpliwości zapomniany stołek czy krzesło, mające lata swojej świetności dawno za plecami, może zmienić w rewelacyjny nocny stolik… ogranicza Was wyłącznie Wasza wyobraźnia ;))

 

   

   

 

Papiery ryżowe a papierowe serwetki

Dekorację przedmiotów umożliwiają m.in. papiery ryżowe oraz papierowe serwetki, które z pewnością niejednokrotnie towarzyszą Wam podczas wspólnych posiłków w domowym (i nie tylko) zaciszu.

Papiery ryżowe są papierami o niezwykle delikatnej strukturze i gramaturze sięgającej ok. 40g/m2. Występują zarówno w wariancie „gładkim”, jednokolorowym, jak i w wariancie „z nadrukiem”, zawierającym nadrukowane motywy, które z powodzeniem możecie wyciąć lub wyrwać z gotowego arkusza. Naklejony na szklanej powierzchni lampionu tworzy delikatną, subtelną „osnowę”, przez którą przenika światło zamieszczonej wewnątrz świecy.

Papierowe serwetki stanowią wariant o wiele delikatniejszy w „użyciu”. Znacznie łatwiej je uszkodzić przy nakładaniu wybranego motywu, nie mniej jednak mnogość wzorów, jak i powszechna dostępność (przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych) zdecydowanie przemawiają na ich korzyść. Wybrany motyw możemy „wydobyć” z serwetki wycinając go (w zależności od potrzeb), precyzyjnymi nożyczkami lub metodą „na wodę”, wyrywając go z tła serwetki. Większość serwetek składa się z 2-3 warstw. By zamieścić go na dekorowanej powierzchni wykorzystujemy jedynie warstwę z nadrukiem, pozostałe dwie usuwamy.

 

   

  

 

 

Kielich decoupage oklejony w całości białym papierem ryżowym, na który nałożony został motyw wycięty z serwetki. Całość pracy zabezpieczyłam lakierem akrylowym.

 

Farby

Farbami stosowanymi najczęściej w technice decoupage są farby akrylowe. Coraz większą popularność zdobyły w ostatnim czasie również farby kredowe, umożliwiające dekorację przedmiotów metalowych, drewnianych, styropianowych, plastikowych, szklanych itp. Są nieco „delikatniejsze”, bardziej „miękkie”, dzięki czemu o wiele łatwiej wykorzystać je przy tworzeniu tzw. „przecierek” przy postarzaniu dekorowanych prac. Pomalowany przedmiot zabezpieczamy odpowiednim lakierem końcowym lub woskiem.

 

Polecany kurs: http://blog.na-strychu.pl/2017/05/laurka-na-dzien-matki/

 

W przypadku farb akrylowych, możemy poprzestać na samej farbie. Jeśli jednak mamy do czynienia z przedmiotem typowo użytkowym – warto zabezpieczyć jego powierzchnię kilkoma warstwami lakieru, co z pewnością przedłuży jego żywotność i umożliwi jego czyszczenie, mycie czy odkurzanie.

 

   

 

 

Pozostałe media i preparaty

Konturówki do decoupage, perlenpeny etc.

Są to najczęściej konturówki do szkła, które z powodzeniem możemy wykorzystać również na pozostałych powierzchniach, odpowiednio je zabezpieczając po wyschnięciu. Równie często w technice decoupage można spotkać się z wykorzystywaniem w celach dekoracyjnych preparatów i mediów towarzyszących zarówno pracom typowo scrapowym, jak i mixmediowym, mam tu na myśli głównie perlenpeny, czy konturówki 3D, a także splashe lub media wykorzystywane typowo w technice mixmediowej.

 

 

 

Efekt szronu

Preparat, za pomocą którego stworzymy na dekorowanej powierzchni efekt pokrycia przedmiotu szronem.
Występuje w kilku wariantach – transparentnym, białym, złotym i srebrnym. Do użytku głównie na powierzchniach szklanych, potęgujących efekt przejrzystości szronu.

 

      

 

 

Patyna bitumiczna, bitum

Preparat na bazie żywicy służący przede wszystkim do postarzania, „przybrudzenia” dekorowanego przedmiotu. Nadaje pracy lekko „przydymionego efektu”, sprawiającego wrażenie „brudnego” ze starości.

 

 

Impregnaty do drewna, bejce, lakierobejce

Wśród przedmiotów, którym towarzyszy technika decoupage’u znajdują się w dużej mierze przedmioty drewniane, wymagające zabezpieczenia dekorowanej powierzchni przed wpływem zarówno warunków atmosferycznych, jak i śladów użytkowania. Warto w swojej „kolekcji” mieć kilka preparatów, za pośrednictwem których odpowiednio przygotujemy i zabezpieczymy drewniane przedmoty, by cieszyć się ich urokiem na dłużej. Wszelkiego rodzaju bejce, lakierobejce i impregnaty wnikają w strukturę drewna, niekiedy ją koloryzują, odpowiednio ją zabezpieczając, zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jak i promieniami UV, stanowią również barierę grzybobójczą (co jest istotne zwłaszcza dla przedmiotów znajdujących się w naszych ogrodach, altanach itp.).

 

 

Popularna komódka z sieciówki ozdobiona techniką decoupage. Zabejcowana sklejkowa komódka została pokryta pastą wybielającą. Na frontach dwóch szuflad nałożyłam dodatkowo motyw z serwetki, który delikatnie podniszczyłam na brzegach, dodając mu efektu „zużycia czasem”. Całość zabezpieczyłam matowym lakierem wodnym. 

 

komentarze 43 + Dodaj komentarz

 • secure tabs online is

  bf25 comprar is baratas

 • at is 40 mg

  bf25 difference is levitra

 • I just want to say I am just beginner to blogging and site-building and really loved your web blog. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly have impressive stories. Thanks a lot for sharing your website page.

 • This post post made me think. I will write something about this on my blog. …

 • How do I start a blog with payment options for readers?

 • The first piece is geotagging each blog post on some sort of map.. . The second piece is meshing those points on a map with other people. Essentially we’d like several members of our team to provide updates regularly and post their locations to the same map..

 • Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • I just posted my first blog on blogspot. How will people find it? Do i have to give them the link, or can just anyone find it?.

 • I want to use the WayBackMachine to try to retrieve my old Yahoo! 360 Blog posts, but I don’t know what the URL format was. So far I am coming up empty. Anybody have an example URL that I can use to reconstruct a valid URL for my old blog? Thanks!.

 • Perhaps you should also a put a forum site on your blog to increase reader interaction.`-`:.

 • Great site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 • I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 • Money For College Scholarships for Minorities… […]right here are a few url links to sites I always connect to for the fact we feel they’re well worth browsing[…]…

 • I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 • I really like it when people get together and share views. Great website, stick with it!

 • I just want to tell you that I am just very new to blogging and certainly savored this page. More than likely I’m want to bookmark your blog . You amazingly come with tremendous writings. Thanks for revealing your webpage.

 • I have been checking out some of your posts and i must say pretty good stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 • I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 • Excellent weblog here! Additionally your web site quite a bit up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link to your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my website?

 • What i don’t realize is if truth be told how you’re not really much more neatly-appreciated than you may be now. You are so intelligent. You know therefore considerably when it comes to this topic, produced me individually imagine it from numerous varied angles. Its like women and men are not fascinated until it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 • An fascinating discussion may be valued at comment. There’s no doubt that that you can write regarding this topic, may well often be a taboo subject but generally people are insufficient to chat on such topics. To another location. Cheers

 • I picture this could be various upon the written content material? then again I still believe that it can be suitable for just about any type of subject material, as a result of it would incessantly be pleasant to resolve a warm and pleasant face or maybe listen a voice while initial landing.

 • enter site is super active

  19e9 only today is sales online

 • I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 • Fact: 99 of all articles and website content online is regurgitated and rewritten material from some original piece of literary or artistic work.. . So, isn’t it true about web content copyright that as long as you reword or rewrite a piece of content from a site’s copy online, then it’s not theft or copyright infringement?.

 • at what age should you take sildenafil buy cialis tadalafil generika wo bestellen

 • I have a blog site with blog writer. I have actually registered my blog utilizing a gmail account. Currently, I want to make use of a new gmail account and I intended to import my entire blog along with the messages and comments to this new gmail id … Please inform me, is this feasible as well as how can it be done?.

 • Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect web site.

 • It¡¦s really a cool and helpful piece of info. I¡¦m satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 • preise is au

  31cf prezzi di is

 • female is for sale

  31cf at 25mg is

 • Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 • only now being is now

  31cf is le cause

 • I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • Thank you so much for providing individuals with an extremely memorable chance to check tips from this site. It is often so excellent and also jam-packed with amusement for me and my office friends to search your site no less than 3 times in one week to see the fresh issues you have got. And indeed, I’m also actually pleased concerning the terrific creative concepts you give. Certain 2 areas in this article are clearly the very best we’ve had.

 • I ‚d like to have the ability to tag blog sites I such as and have them reveal on my site. Any kind of tips on the very best route to take on this. Any kind of input would certainly be useful.

 • What are some excellent as well as popular websites for blog sites???.

 • Hi, i have a complimentary wordpress blog site. I have added the widgets that are available in the widget area. But how do i include widgets that are from third parties such as clustrmaps? If free wordpress blogs do not enable that, which complimentary blog site service permits that?.

 • I simply could not depart your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your guests?
  Is gonna be back continuously to check out new posts

 • I really don’t accept as true with this blog post. Nevertheless, I did looked in Yahoo and I have found out that you’re correct and I was thinking in the improper way. Carry on publishing good quality material like this.

 • Thanks so much for sharing this awesome info! I am looking forward to see more postsby you!

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie