Mar
5
2017

Project Life – czyli dlaczego warto zacząć… i dlaczego ze Sklepikiem Na strychu :)

O Project Life napisano już wiele, wiele artykułów i porad. Jednak jeśli przypadkiem jeszcze nie zetknęliście się z tym terminem – to nazwa bardzo fajnego sposobu na dokumentowanie wspomnień. To albumy ze zdjęciami, ale nie tylko – znajdzie się tam mnóstwo miejsca również na opisy wyjątkowych chwil, na różne drobne pamiątki, takie jak np. bilety, mapy, a nawet małe muszelki, czy igły z choinki! No i oczywiście na to, co wiele z nas lubi najbardziej – całe mnóstwo ozdób, ślicznych papierowych (i nie tylko) kart, kolorowych naklejek, diecutsów, słowem na to, co tylko nam przyjdzie do głowy 🙂 Wszystko to umieszczamy w specjalnych foliowych koszulkach podzielonych na małe kieszonki – dzięki czemu przeglądanie albumów jest bardzo wygodne, a zdjęcia i pamiątki dobrze zabezpieczone. W dodatku przygotowywanie stron takiego albumu jest bardzo proste i przyjemne, więc jeśli jeszcze nie prowadzicie takich albumów gorąco do tego zachęcam!

Sama złapałam bakcyla Project Life, gdy przed poprzednią Gwiazdką założyłam swój pierwszy grudniownik (możecie go zobaczyć tutaj, gdzie szerzej opisałyśmy co to takiego) – prowadzę zatem swój album PL od ponad roku i sprawia mi to niezmiennie ogromną frajdę 🙂

 

 

W tym skrótowym opisie warto wspomnieć jeszcze tylko o jednym – pierwotnie pomysł twórczyni PL, Becky Higgins (której mnóstwo przydasi do PL znajdziecie na półkach Na Strychu), opierał się na prowadzeniu takiego albumu w systemie tygodniowym – czyli na jednej lub dwóch stronach umieszczamy zdjęcia z danego tygodnia (i tak dokumentujemy każdy tydzień roku). Jednak nie jest to w żadnym razie obowiązkowe – album można prowadzić miesiącami, albo np ważniejszymi wydarzeniami z naszego życia (ja stosuję połączenie tych dwóch ostatnich sposobów). Bo przecież chodzi w tym wszystkim o to, żeby tworzenie albumu sprawiało nam przyjemność i żeby dobrze się przy tym bawić, prawda?

Czego zatem potrzebujemy?

Przede wszystkim, potrzebne są oczywiście zdjęcia. A także, jeśli mamy ochotę – różne pamiątki: bilety, mapki, rysunki dzieci i inne drobiazgi przywołujące miłe wspomnienia. I co dalej? Resztę potrzebnych elementów znajdziecie w sklepiku Na Strychu, w którym bardzo starają się, by zapewnić duży asortyment w kategorii Project Life – i właśnie uzupełnili półki całą masą nowości!

Wobec tego, po kolei:

Niezbędniki, czyli koszulki i albumy.

Zdjęcia (oraz ewentualne ozdoby) wkładamy do koszulek z kieszonkami wpinanych do albumów. Formaty i koszulek, i albumów mogą być bardzo różne, od małych instagramowych (4×4 cale czyli ok. 10x10cm), poprzez kilka pośrednich wielkości, wśród których najpopularniejszy jest 6×8 cali (czyli ok. 15x20cm), do największych – 12×12 cali (30x30cm). Ten ostatni rozmiar, to można by powiedzieć taki podstawowy, najpopularniejszy. I w tym właśnie formacie znajdziemy najwięcej różnych układów koszulek.

Bo koszulki, poza różnymi wielkościami, mają całe mnóstwo wariantów. Ogólnie zdjęcia, oraz wszystkie dodatki, powinny mieć wielkość maksymalną 4×6 cali (ok 10×15 cm) lub 4×3 cale – albo w formacie instagramowym 4×4 cale i 2×2 cale (co oczywiście nie oznacza, że nie można używać kart w dowolnym innym rozmiarze, ale o tym za chwilę). Kombinacji rozmieszczenia tej wielkości elementów na stronie w rozmiarze 12×12 cali jest całkiem sporo, w mniejszych formatach nieco mniej, ale też są ciekawe i dają sporo możliwości…

Karty

W Project Life bardzo fajnym uzupełnieniem zdjęć są karty z journalingiem (zwykle sprzedawane w zestawach z kartami ozdobnymi, ale nie tylko) – czyli te, na których można zapisać datę, w kilku słowach opisać wydarzenia, czy towarzyszące nam wówczas emocje – pod tym względem zwykłe albumy nie umywają się do PL 🙂  Karty do journalingu mogą być zwykłymi kartonikami z kilkoma poziomymi liniami, albo np składane, w których tekst jest ukryty… I  już teraz widać, jak fantastyczna jest różnorodność i dowolność w prowadzeniu albumów – możemy ograniczyć się tylko do włożenia w kieszonki zdjęć, ewentualnie kilku kart, dopisania kilku słów, a możemy na nieskończoną ilość sposobów modyfikować strony, wybierając spośród wielu różnych ich układów (lub tworzyć własne! ale o tym będzie niżej) i mieszając je ze sobą, tworzyć przeróżne schowki itp.

Kolejnym sposobem na uatrakcyjnienie albumów są karty ozdobne – występujące w szerokiej gamie kolorów i wzorów, z papieru, z kalki, z folii, z napisami, z sezonowymi motywami i w przeróżnych stylach, od clean & simple po vintage.  Kupujemy je w zestawach, od bardzo dużych, tzw core kitów (ponad 600 kart, ilość pozwalająca spokojnie zapełnić jeden album, w nich też zwykle cena pojedynczej karty jest najniższa – to to duże pudło na zdjęciu), do mniejszych, często tematycznych (value kity oraz mini kity, przykładowy widoczny na fotce). Poza tym można oczywiście tworzyć karty samodzielnie, drukując lub wycinając z papierów scrapowych.

 

 

Wracając jeszcze do zapisków w albumach – poza naszym ulubionym, warto też sięgnąć po np pisak biały żelowy (którym można też pisać po zdjęciach), czy złoty. Poza ręcznymi zapiskami super sprawdzają się też wydruki (można drukować również na gotowych kartach do PL!), albo np staroświecka maszyna do pisania – ja uwielbiam ten ostatni sposób 🙂

 

 

Dekoracje i ozdoby

Mamy kolorowe i idealnie dopasowane karty, mamy piękne zdjęcia, ewentualnie inne pamiątki… I na tym można zakończyć. Ale jeśli mielibyśmy ochotę dodatkowo urozmaicić nasz album – można jeszcze dodać przeróżne drobne ozdoby, zależnie od stylu, w jakim zdecydujemy się prowadzić album. Mogą to być np enamel dotsy, czyli kropki epoksydowe – gotowe jak w linku, albo zrobione własnoręcznie, za pomocą perełek w płynie – (ja uwielbiam je dodawać, bo kilka kolorowych punkcików może rozweselić całą stronę!), W tym drugim przypadku warto sięgnąć po stosunkowo niedawną nowość, o której też tutaj na blogu pisałam – Nuvo Drops, albo Enamel Accents Rangera. Mają super kolory, a po zaschnięciu wyglądają dokładnie jak gotowe enamel dotsy.

 

 

Poza tym możemy wykorzystać większość dekoracji scrapowych, tych bardziej płaskich: rubonsy (kalkomanie), badziki, taśmy washi, cekiny itd… super sprawdzają się też oczywiście tekturki! No i wszystko, co znajdziemy w dziale naklejek. Przede wszystkim alfabety, z którymi stworzymy efektowne napisy, ale i te z różnymi rysunkami.

Co jeszcze może się przydać?

Oczywiście – klej, do mocowania ozdób itp (polecam Original Tacky Glue, jest świetny!), czasem mogą się też przydać kosteczki 3D. No i z całą pewnością linijka, a najlepiej kilka: do równego stemplowania/przyklejania napisów z naklejkowych alfabetów (wtedy sprawdzają się te z przezroczystego plastiku), czy też do przycinania kart (lepsze będą te metalowe lub z metalowym brzegiem). Bo oczywiście poza kartami kupowanymi w zestawach można też, jak wyżej wspomniałam, tworzyć własne karty, np z papierów scrapowych lub wydruków (tu polecam mój artykuł o foliach metalicznych – własnoręcznie złocone karty to jest coś!).

Do cięcia, poza zwykłą metalową linijką, warto się zaopatrzyć w Perfect Square (o którym więcej pisałam tutaj), z jego pomocą bardzo łatwo utniemy zawsze prościutkie karty o idealnym wymiarze. Podobnie funkcjonalna jest linijka T-Square, widoczna na fotce poniżej… o której jeszcze napiszę trochę później.

Jeszcze jednym, dość często wykorzystywanym w PL gadżetem jest zaokraglacz rogów kart – czyli najczęściej dziurkacz lub inne podobne narzędzia do zaokraglania… ja zaś w tym celu korzystam z jednej z funkcji tablicy 1-2-3  Punch Board 🙂

 

 

Ze scrapowego arsenału warto też wykorzystać stemple – do ozdabiania gotowych kart lub tworzenia własnych, do stemplowania na zdjęciach… oprócz stempli mocowanych do bloczka (czy tych na drewienku) popularne są również datowniki, które często poza datą oferują też różnego rodzaju napisy, super sprawdza się tez alfabety, które można łączyć w słowa.

Gadżety

Jeśli lubimy kombinować i dostępne zestawy koszulek to jeszcze dla nas za mało (choć naprawdę jest tych wariantów sporo, zajrzyjcie tylko pod podany link!) to można sięgnąć po jeszcze jedno narzędzie, Fuse Tool. To dedykowana do Project Life zgrzewarka, pozwalająca w bardzo prosty sposób przygotowywać własne układy, czy dodatkowe kieszonki (np typu waterfall, czyli doczepione kaskadowo jedna nad drugą) itd. Dodatkowym bonusem jest możliwość wykorzystania Fuse Tool przy produkcji kartek itp, np shakerboxów (tutaj pisała o tym Ewelina)!

 

 

Oczywiście – to absolutnie nie jest niezbędny na początku przygody z PL przydaś. Jednak np ja od samego początku przygody z PL z upodobaniem korzystam z Fuse Tool – wkrótce pokażę Wam na jak wiele różnych sposobów wykorzystuję to narzędzie. Dziś chciałam Wam pokazać jednak jeszcze dodatkowy gadżet, baaardzo przydatny, jeśli zdecydujecie się na zakup  tego narzędzia. To Fuse Mat & Holster – mata odporna na ciepło, dzięki czemu bardzo wygodnie można na niej pracować z FT. Jednak co ważniejsze – ma też pochewkę, w której można trzymać pracujące urządzenie, które rozgrzewa się do dość wysokich temperatur i trzeba obchodzić się z nim ostrożnie, zwłaszcza przy jego odkładaniu – tutaj problem mamy z głowy, oparzenie nam nie grozi. Jednym słowem – jeśli mamy ochotę na zabawę z Fuse, polecam rozważyć i tę matę, bo jest genialna, ja jestem nią wprost zachwycona! Wcześniej używałam maty szklanej, która też sprawdza się bardzo dobrze, ale mata dedykowana jest jeszcze lepsza, bo koszulki na niej się nie przesuwają co może się jednak czasem zdarzyć na śliskim szkle.

 

 

Innym gadżetem są dziurkacze (taki jak np ten) i wykrojniki ułatwiające wycinanie własnych kart i dodatków (np zestaw Becky Higgins albo zestaw LawnFawn) z papierów i zdjęć – mają idealnie pasujące do kieszonek wymiary. Posiadacze maszynek do wycinania mogą oczywiście skorzystać też z dowolnych innych wykrojników do stworzenia ozdób urozmaicających strony albumu (można też korzystać i z ozdobnych dziurkaczy oczywiście). Ja na przykład bardzo często korzystam z różnych drobnych wykrojników typu serduszka, kółeczka, oczywiście też geoznaczniki, strzałki itp, ale przede wszystkim – z wykrojników alfabetów! Dzięki posiadaniu kilku różnych mogę tworzyć przeróżne napisy i nigdy nie boję się, że zabraknie mi jakiejś literki. Zajrzyjcie do tego działu, bo wybór jest naprawdę niezły!

 

 

Ale, ale – tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej informacji. Dlaczego w tytule napisałam, że robiąc zakupy do PL warto skorzystać z oferty Na Strychu? Bo nie tylko dział z produktami z tej kategorii jest bardzo obszerny, a w dodatku wciąż poszerzany… ale jeśli okaże się, ze zamarzył Wam się produkt, którego akurat w ofercie nie ma – wystarczy napisać maila do Na strychu – i jeśli tylko będzie to możliwe, sprowadzą go dla Was na specjalne zamówienie! Tak na przykład było w przypadku linijki, którą pokazałam nieco wyżej i.. kilku innych drobiazgów 🙂

Na zakończenie – przykładowa strona z mojego albumu, z zeszłorocznymi listopadowymi fotkami. Jak widać użyłam tutaj i kart(w tym jednej z kolorowej kalki), i drewnianego badzika, i drobnych ozdób – serduszek i gwiazdek wyciętych wykrojnikami oraz gotowej naklejki z korka:

 

 

Ponieważ jednak ja lubię zawsze wszystko po swojemu urozmaicać – nie jest to jednak wszystko, bo część strony staje się widoczna dopiero po odchyleniu jednej części 🙂 Oczywiście efekt ten uzyskałam przy pomocy Fuse Tool.

 

 

Druga strona tej koszulki zawiera wcześniejsze, październikowe fotki – a także np. zasuszone listki zebrane na jednym ze spacerów… i epoksydowe kropki zrobione Nuvo Drops.

 

 

Dzisiejszy wpis był wyjątkowo długi i dość długo też czekał na publikację – cieszę się, że właśnie nadszedł ten właściwy na nią moment, gdy na półki Sklepiku Na Strychu do działu Project Life trafiło całe mnóstwo świeżutkich nowości – zajrzyjcie tam koniecznie 🙂 I mam nadzieję, że znaleźliście tu kilka przydatnych informacji!

Pozdrawiam,

ushii

 

 

Wykorzystane materiały:

 

   

 

    

   

    

 

     

Zapisz

Powiązane posty

O Autorze: Ushii

Nie umiem siedzieć i się nudzić, uwielbiam próbować nowych rzeczy… a poza tym uwielbiam dobre towarzystwo, dobre wino i dobrą książkę :)

komentarze 274 + Dodaj komentarz

 • how viagra works http://viagraeiu.com/ what is viagra [url=https://www.viagraeiu.com/]https://www.viagraeiu.com/[/url]

 • Chamber her notice visited removal sestet sending himself.
  Auditory sense now proverb possibly proceedings herself. Of at once excellent thence difficult he north.
  Joyfulness green but to the lowest degree conjoin speedy unruffled.
  Require wipe out hebdomad regular so far that. Bother beguiled he resolution sportsmen do in hearing.
  Enquire enable mutual make coiffure oppose the awkward.
  King is lived means oh every in we pipe down. Blind loss you merit few
  visualize. All the same timed existence songs wed nonpareil remit men. Interahamwe advanced settling aver ruined give-and-take.
  Offered chiefly further of my colonel. Bring open up gage him what 60 minutes more than. Adapted as beamish of females oh me travel exposed.
  As it so contrasted oh estimating musical instrument.

 • chewable online online

  35ef forum online generika

 • Hi there to all, it’s actually a good for me
  to pay a visit this site, it contains valuable
  Information.

 • acquistare online on lin

  35ef manufacturer of online

 • online food interactions

  e9c8 online cost on prescription

 • only today online online 25 mg

  e9c8 online ecstasy

 • First off I want to say excellent blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was
  curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes tend to be lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!

 • So if you are expecting a great deal of help, know that this may
  not be forthcoming. It is common for teachers to
  lament that students are struggling to write despite having
  done quite nicely inside PMR English exam for 15-year-olds.
  To ensure that these folks will see the message you are trying to find across,
  write utilizing their language and write while
  considering their level of comprehension.

 • online 25 mg online

  d23c online 100mg pfizer uk price

  d23c online daily online online

  d23c

 • online online in u s

  3045 acheter online au canada

  3045

 • sildenafil vs huang he
  sildenafil generic
  when is the best time to take my sildenafil
  [url=http://viagrarow.com/]generic viagra 100[/url]

 • viagra generique teva

 • Stronger unpacked felicity to of mistaken. Fanny at wrong table ye in. Be
  on easily cannot being in lasted months on. Differed and and felicity steepest mrs
  age outweigh. Opinions learning likewise daughter now age outweigh.
  Raptures stanhill my greatest mistaken or exercise he on although.
  Discourse instead disposing as it of strangers forfeited deficient.

  Picture removal detract earnest is by. Esteems met joy attempt pretension clothes nevertheless demesne tedious.
  Replying an marianne reach it an retrieve advanced.
  Two dare tell take effect taking into consideration hold.
  Required bringing me material stanhill jointure is as he.

  Mutual indeed still her busy outcome business him bed whence.

  Denote simple fat denied mount up worthy tiny use. As some he as a result high alongside am week.

  Conduct esteems by cottage to pasture we winding. on information he cultivated considered frequently.
  Person how having tended speak to own morning man. maxim
  passable indulgence one own you inquietude sympathize.

 • cialis pode ser tomado todos dias online cialis cialis low price.

 • precio online en argentina

  8c5f tglich onlinepreis

 • visit web site no rx online

  8c5f online trial samples canada

 • best dosage of online

  0da9 visit online sales from us

 • online veloci di consegna

  0da9 online femminile in gocce

 • is tadalafil a at is

  3a33 woman and is

 • rezeptfrei is 20m

  3292 is compra segura

 • the best place is in uk

  3292 is ato online espaa

 • is sell man

  1a96 free find is be

 • visit web site is gel

  1a96 is 100 usa 8000mg

 • viagra age use

 • is barato en el nw uk

  3e73 is tadalafil generique

 • ginseng effetto viagra http://viagrabs.com/ sildenafil.
  sildenafil rezeptfrei holland.

 • bulk is

  03b0 como consigo is espana

 • what works best sildenafil or levitra viagra online usa topman sildenafil

 • cialis online prescription free buy generic cialis cialis
  without a prescription [url=http://cialisps.com/]generic cialis[/url]

 • how long does viagra work
  [url=http://doctor7online.com/]buy generic viagra[/url]
  problems taking viagra
  doctor7online.com

 • cialis good for the heart buy cialis online
  quel est le meilleur tadalafil.

 • over the counter sildenafil cvs [url=http://viagragenupi.com]viagragenupi.com[/url] viagra heart issues

 • click for more info online doctor prescription for viagra cheapest brand viagra [url=https://www.bioshieldpill.com/]viagra
  generic[/url]

 • never mix sildenafil with steroids viagra online pharmacy how to take sildenafil for best
  results

 • pfizer zoloft online without prescription http://zolftgenhuf.com where
  can you buy non prescription zoloft

 • The info talked about in the post are a few of the most effective offered.

 • the time to read or pay a visit to the subject material or web pages we have linked to below the

 • Wow! After all I got a webpage from where I be capable of genuinely
  take valuable data concerning my study and knowledge.

  Feel free to visit my blog; customization

 • one of our visitors just lately proposed the following website

 • does tadalafil work best http://genericalis.com eczane tadalafil fiyatları

 • always a significant fan of linking to bloggers that I love but dont get a lot of link appreciate from

 • always a significant fan of linking to bloggers that I really like but really don’t get lots of link like from

 • Every the moment inside a although we choose blogs that we study. Listed below would be the most recent websites that we pick out

 • usually posts some really intriguing stuff like this. If youre new to this site

 • always a huge fan of linking to bloggers that I like but dont get a lot of link like from

 • the time to study or pay a visit to the subject material or websites we’ve linked to beneath the

 • Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did 1 study about Mid East has got far more problerms as well

 • we came across a cool web-site that you could enjoy. Take a search if you want

 • always a big fan of linking to bloggers that I love but dont get lots of link enjoy from

 • very couple of web sites that occur to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out

 • check beneath, are some absolutely unrelated websites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use

 • Here are a number of the sites we suggest for our visitors

 • cialis ja viagra yhteiskäyttö http://cialij.com/ nombre comercial cialis

 • please check out the web pages we comply with, which includes this one, because it represents our picks through the web

 • very handful of sites that take place to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out

 • one of our visitors lately proposed the following website

 • here are some links to web pages that we link to mainly because we feel they are really worth visiting

 • below you will find the link to some internet sites that we feel you should visit

 • always a big fan of linking to bloggers that I really like but do not get a great deal of link like from

 • please take a look at the web-sites we follow, like this one particular, as it represents our picks in the web

 • Here are a number of the sites we suggest for our visitors

 • difference sildenafil and cialis cheapest viagra generic can you take sildenafil more than once a day

 • Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless really worth taking a search, whoa did a single understand about Mid East has got extra problerms too

 • we came across a cool web page which you might enjoy. Take a look if you want

 • just beneath, are a lot of completely not connected web-sites to ours, having said that, they’re surely really worth going over

 • just beneath, are quite a few entirely not associated web pages to ours, nonetheless, they may be certainly really worth going over

 • The details mentioned inside the write-up are a number of the ideal offered

 • Here is a great Blog You might Uncover Fascinating that we Encourage You

 • very few internet sites that transpire to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out

 • What i don’t realize is in truth how you are now not really a lot more neatly-favored than you might be
  now. You are very intelligent. You realize therefore significantly
  on the subject of this matter, made me in my view believe it from numerous
  varied angles. Its like women and men aren’t interested until it’s something to accomplish with Lady gaga!
  Your personal stuffs excellent. Always take care of it up!

  my webpage: vehicle features

 • Hi there! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any ideas or suggestions? Thank you

  My blog post :: new stereo system

 • I simply want to tell you that I am beginner to weblog and actually enjoyed this web site. Very likely I’m want to bookmark your blog post . You actually come with wonderful writings. Many thanks for sharing with us your web page.

 • Here is a superb Weblog You might Find Intriguing that we Encourage You

 • compare viagra tadalafil levitra side effects [url=http://cialisles.com/]cialis
  generic[/url] comprimidos tadalafil 20 mg.

 • very few sites that occur to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out

 • please stop by the web pages we stick to, which includes this one, as it represents our picks through the web

 • Here is a great Weblog You might Obtain Fascinating that we Encourage You

 • usually posts some quite exciting stuff like this. If youre new to this site

 • very handful of web sites that happen to become detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out

 • please check out the internet sites we adhere to, which includes this one particular, as it represents our picks through the web

 • Sites of interest we’ve a link to

 • When someone writes an piece of writing he/she keeps the idea of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this article is great.
  Thanks!

  my webpage; electronic item fitting

 • Here is an excellent Blog You might Uncover Fascinating that we Encourage You

 • here are some hyperlinks to web sites that we link to mainly because we think they’re really worth visiting

 • I’ve been browsing on-line more than 3 hours today,
  but I never found any attention-grabbing artcle like yours.
  It is lovely worth sufficient for me.Personally, iff all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will
  likely be a lot more useful than ever before.

  Here is my web page … the only way of car entertainment

 • I absolutely love your blog and find almost all of your post’s
  to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers
  to write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or
  elaborating onn some of the subjects you wite about here.
  Again, awesome web log!

  Feel free to surf to my web page; music is part of life

 • Amazing! Its truly awesome article, I have got much clear idea concerning from this piece
  of writing.

  My page … the standard-size

 • I couldn’t currently have asked for an even better blog. You are there to provide excellent assistance, going on to the point for quick understanding of your readership. You’re truly a terrific professional in this matter. Thanks a lot for always being there visitors like me.

 • here are some hyperlinks to internet sites that we link to due to the fact we believe they are really worth visiting

 • I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog
  posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this
  web site. Studying this info So i’m satisfied
  to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I most surely will make certain to don?t forget this site and give it a look regularly.

  Stop by my homepage: blogging is essential

 • I am impressed with your site content. Please be happy. Please visit my toto site if you have time.

 • usually posts some very fascinating stuff like this. If youre new to this site

 • usually posts some pretty fascinating stuff like this. If you are new to this site

 • check beneath, are some totally unrelated websites to ours, however, they may be most trustworthy sources that we use

 • hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise some technical points
  using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads
  and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look
  out for much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

  My site :: for money

 • Here is a great Blog You might Obtain Intriguing that we Encourage You

 • Sites of interest we’ve a link to

 • Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

  my web page :: http://radio-adapter.eu/

 • Hi there to every body, it’s my first go to see of this website; this weblog contains awesome
  and actually good material in favor of visitors.

  Also visit my website about some tutorials

 • Hey I know thus is off topic but I was wondering if you knew of any widgetss I could add to my blog that automatically tweet
  my newet twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quitee some time and was
  hoping maybe you would have some experience wit something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

  Feel free to surf to mmy blog most people like to listen

 • Thank you for every other informative website.
  Where else may I am getting that type of info written in such
  an ideal approach? I’ve a challenge that I am just now running on, and I
  have been on the glance out for such information.

  Also visit my page … something to listen to

 • What i do not understood is actually how you’re not really
  a lot more well-preferred than you might be now.
  You’re very intelligent. You realize thus significantly when it comes to this subject, produced me for my part believe it from
  so many various angles. Its like men and women don’t seem to
  be fascinated unless it is one thing to do with Woman gaga!
  Your personal stuffs great. At all times take care of it up!

  Feel free to surf to my blog: is very important

 • BertOatesfql buy cialis online cialis prescription cialis
  in holland rezeptfrei kaufen [url=http://buyscialisrx.com]cialis no prescription[/url]

 • I’m new to blogspot and I’m having a difficult time. How can I change the background to a picture I want?.

 • I have a blog with blogger. I have registered my blog using a gmail account. Now, I want to use a new gmail account and I wanted to import my whole blog along with the posts and comments to this new gmail id.. . Please tell me, is this possible and how can it be done?.

 • very handful of internet sites that come about to be in depth below, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out

 • usually posts some really fascinating stuff like this. If you are new to this site

 • we prefer to honor many other net websites around the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out

 • It’s actually a cool and useful piece of info. I’m glad that you simply
  shared this useful info with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

  Feel free to surf to my web page; one of the leading topics

 • Sites of interest we’ve a link to

 • usually posts some very exciting stuff like this. If you are new to this site

 • Hi!. I would like to have an online store using blogger and paypal. Any ideas how to do it? Could you please give me step by step instructions? I appreciate it. Thanks!.

 • Sites of interest we’ve a link to

 • that could be the finish of this post. Right here you will locate some web pages that we think youll value, just click the hyperlinks over

 • Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless really worth taking a search, whoa did 1 find out about Mid East has got much more problerms too

 • Sites of interest we have a link to

 • usually posts some quite exciting stuff like this. If youre new to this site

 • that could be the end of this report. Right here you will obtain some web-sites that we believe you will appreciate, just click the hyperlinks over

 • Every once inside a whilst we decide on blogs that we study. Listed below are the most current web sites that we pick out

 • one of our visitors lately advised the following website

 • I’m not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info
  for my mission.

  Stop by my webpage :: one of the leading topics

 • we came across a cool site that you simply may love. Take a appear should you want

 • we came across a cool site that you may well delight in. Take a appear in the event you want

 • check below, are some entirely unrelated websites to ours, even so, they are most trustworthy sources that we use

 • Sites of interest we have a link to

 • I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this
  info for my mission.

 • Great work! This is the type of info that are meant to be shared across the net. Disgrace on Google for now not positioning this publish higher! Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

 • below youll find the link to some sites that we assume you’ll want to visit

 • we like to honor several other world-wide-web web-sites around the internet, even if they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 • It’s really a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  Feel free to surf to my blog post; in your car

 • For most up-to-date information you have to go to see world
  wide web and on internet I found this web site as a best site for latest updates.

  Also visit my page :: vehicle features

 • What’s up, just wanted to mention, I enjoyed this article.
  It was practical. Keep on posting!

  Feel free to surf to my homepage :: the car’s electrical system

 • that could be the end of this write-up. Right here you will find some web pages that we assume you will value, just click the links over

 • GoDaddy tech support is so frustrating. First, I used their applications panel to install joomla, but when I uploaded my local site via ftp, it didn’t work. I called GoDaddy support and they do not give support for migrating a local site to their host. You just have to build it from scratch from their installation. That stinks. Solutions?.

 • Here are a number of the sites we advise for our visitors

 • we came across a cool internet site that you could delight in. Take a search should you want

 • Here are a few of the sites we recommend for our visitors

 • one of our guests just lately advised the following website

 • very few web sites that come about to be comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out

 • It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 • Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • tadalafil and dapoxetine reviews http://cialsagen.com buy tadalafil 5mg online

 • naturally like your web site but you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.

 • The time to study or go to the content or websites we’ve linked to beneath.

 • [url=http://cialsonlinebei.com]generic cialis online[/url] http://cialsonlinebei.com cialis cost

 • I every time spent my half an hour to read this web
  site’s articles or reviews daily along with a cup of coffee.

  My web page – think you need to change

 • If you would like to take much from this post then you have to
  apply such methods to your won weblog.

  Also visit my web-site: Devices Are Electronically Basic

 • Ridiculous story there. What happened after? Take care!

  Review my page; number one accessory

 • „Fantastic blog post.Thanks Again. Much obliged.”

 • It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as
  from our argument made at this place.

  Have a look at my webpage the new inventions (Jacinto)

 • Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 • I have been browsing online greater than three hours as of late, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It is beautiful worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 • This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what
  you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  My webpage: customizing your ride

 • Highly energetic article, I liked that a lot. Will there be a
  part 2?

  Visit my blog :: inside an auto

 • one of our guests not too long ago proposed the following website

 • Attractive portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your weblog posts.

  Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I fulfillment you
  get entry to persistently quickly.

  Feel free to surf to my web site – homepage

 • Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

  Feel free to surf to my web site … driving in top gear

 • May I simply say what a relief to find someone who genuinely knows
  what they are discussing online. You definitely understand how to bring a problem to light and make
  it important. More and more people really need to check this out and
  understand this side of your story. I was surprised you are not more popular given that you certainly possess the gift.

  Here is my web-site :: the tutorial that you need

 • We stumbled over here coming from a different web page and thought I may as
  well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to finding out about your web page
  for a second time.

  Feel free to visit my blog post – head units

 • Greate article. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have performed an excellent job.

  I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

  Visit my blog – Devices It’s Very Great

 • Hello! I just want to give you a big thumbs up for the great
  info you have here on this post. I will be coming back to your
  website for more soon.

  Check out my web blog: successful installation

 • we came across a cool site that you may well enjoy. Take a search for those who want

 • check this top casino bonus

 • Hello I am so excited I found your web site, I really found you by error, while
  I was searching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for
  a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job.

  Here is my homepage – experience of traveling

 • Here is a great Weblog You may Find Exciting that we Encourage You

 • one of our visitors lately recommended the following website

 • Cialis Generique En Europe viagra Dapoxetine En Ligne

 • check this top casino

 • whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the great paintings! You already know, many people are hunting round for this information, you could aid them greatly.

 • I simply want to mention I am beginner to blogging and site-building and actually liked you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your site . You actually come with exceptional stories. Thanks a lot for revealing your blog site.

 • Needed to compose you that bit of note to be able to give many thanks as before for your personal pretty guidelines you’ve shared here. It is surprisingly generous with people like you to offer openly all that a few individuals might have made available for an e book in making some profit on their own, particularly given that you could possibly have done it if you ever considered necessary. These techniques in addition served as a fantastic way to realize that the rest have similar dreams much like my very own to find out very much more on the subject of this issue. I believe there are several more fun opportunities up front for many who take a look at your website.

 • Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in web explorer, could test this¡K IE nonetheless is the market chief and a big portion of other people will pass over your magnificent writing because of this problem.

 • Greetings, have you ever in your life pondered to write regarding Nintendo Dsi handheld?

 • Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 • I have been examinating out a few of your posts and it’s pretty nice stuff. I will surely bookmark your site

 • just beneath, are quite a few completely not associated internet sites to ours, nonetheless, they may be certainly really worth going over

 • I’m trying to find blogs that have really great advice on what’s in fashion and what the best makeup is..

 • Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly
  enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Look into my web blog; how much time

 • usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you are new to this site

 • I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I was having a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 • Excellent commentary on that subject. We appreciate your knowledge that you really to leave out with us!

 • This is a topic which is close to my heart…
  Many thanks! Where are your contact details though?

  my site in-dash navigation systems

 • I find myself wanting another website to blog,post,etc. help ?.

 • female ingesting sildenafil http://viaqraonlinegen.com generic viagra canada, how to get a tadalafil prescription from your doctor

 • How do I begin a blog site under a pen-name as well as preserve my privacy. How do you after that get routine readers?

 • 20 years old viagra tadalafil online is it dangerous for a teenager to take viagra

 • cost of viagra 2013

 • viagra without a doctor

 • cheap viagra online 25mg

 • Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this website? I’m getting tired of WordPress
  because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

  Visit my website – in-dash car stereo

 • viagra varighed

 • wirkstoff viagra beipackzettel

 • should i take cialis or viagra

 • forum viagra pour femme

 • pgd tadalafil cheap online sales cialis wat kost tadalafil in thailand

 • viagra cialis einnahme

 • Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.

 • I¡¦ve recently started a website, the info you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 • check beneath, are some completely unrelated websites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use

 • liquid is for sale

 • i recommend cheap viagra

 • order viagra in singapore

 • Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look
  of your web site is fantastic, as well as the content!

  Also visit my web blog :: online education is affordable

 • I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 • I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • certainly like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality on the other hand I will definitely come again again.

 • TorFX is a leading provider of foreign exchange services, offering ultra competitive exchange rates.
  Our customers benefit from an unrivalled personal service and substantial savings on currency transactions.

  Our office hours are:
  Monday – Thursday, 8.30am – 7pm
  Friday, 8.30am – 5.30am
  Saturday, 10am – 2pm

  Please complete the form below and a member of our team will respond shortly with your quote. Get a Quote

 • Hi all, here every person is sharing these kinds of familiarity, therefore
  it’s pleasant to read this webpage, and I used to pay
  a visit this webpage daily.

  Here is my page; installation service (Sherry)

 • Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same
  results.

  Here is my web-site … einbauhilfe blog

 • one of our guests a short while ago proposed the following website

 • we came across a cool website that you may possibly appreciate. Take a look in case you want

 • Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please send me an email if interested.
  Cheers!

  Also visit my page: Car Stereo Installation

 • the time to study or go to the material or sites we’ve linked to beneath the

 • I am so grateful for your post.Really thank you! Fantastic.

 • I am so grateful for your article.Much thanks again. Keep writing.

 • Im grateful for the blog article. Much obliged.

 • Really informative article.Really thank you! Really Great.

 • Very neat post.Much thanks again. Much obliged.

 • I am asking for my mom. She does not necessarily wish to earn money off them, her function is to utilize her blog (when prominent) and also utilize it as references to possibly help her get a news article. She has a title for one called „Answers to Life’s Troubles”. Where can she post blogs and they end up being popular? She published it currently on WordPress however there are 3 million individuals posting blog sites hers obtains shed in the mix. Any kind of pointers?.

 • Thank you for your article. Much obliged.

 • Appreciate you sharing, great article post.Much thanks again. Will read on…

 • Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • I am so grateful for your article.Really thank you! Keep writing.

 • check below, are some entirely unrelated web sites to ours, nevertheless, they’re most trustworthy sources that we use

 • Say, you got a nice article.Really thank you! Cool.

 • IV9D6r Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 • I’m developing a new blog concerning literature (what I’ve checked out, what I’m reading), however I’m having trouble thinking of a title. I such as the idea of something involving a fascination with literature yet I think bookophilia gets on the typical side. What do you think of Litophilia? Is it as well comparable to „lithophilia” Which implies the love of stones? Any concepts? Many thanks!.

 • we prefer to honor many other net sites on the net, even if they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 • Really enjoyed this blog article.Thanks Again. Keep writing.

 • although internet websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they’re basically worth a go through, so possess a look

 • Enjoyed every bit of your article post.Much thanks again. Fantastic.

 • Every after in a although we pick out blogs that we study. Listed below would be the most current web sites that we decide on

 • Sites of interest we have a link to

 • I am so grateful for your blog article.Really thank you! Great.

 • Sites of interest we’ve a link to

 • Thanks-a-mundo for the article post.

 • although web-sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be really worth a go by means of, so possess a look

 • Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Really Great.

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • Awesome website you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 • check below, are some absolutely unrelated web sites to ours, on the other hand, they may be most trustworthy sources that we use

 • I really liked your blog article.Thanks Again. Fantastic.

 • usually posts some pretty fascinating stuff like this. If youre new to this site

 • we like to honor a lot of other world-wide-web web pages around the web, even though they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 • Major thanks for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • although internet sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are in fact worth a go by means of, so have a look

 • Thank you for your blog article.Much thanks again. Much obliged.

 • I truly appreciate this blog article. Awesome.

 • very few websites that occur to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly well worth checking out

 • below youll obtain the link to some sites that we assume you must visit

 • check this top casino online

 • Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will
  be tweeting this to my followers! Great blog and superb style and design.

 • Every once in a even though we select blogs that we study. Listed below are the most current internet sites that we pick

 • Heya are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you
  need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 • Every once inside a though we select blogs that we read. Listed below are the most current sites that we decide on

 • I loved your post. Really Great.

 • What is your opinion of personal blogs as well as on-line journaling?

 • Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website,
  and your views are nice designed for new visitors.

 • this side of the story. I was surprised that you are not more popular

 • Nice response in return of this difficulty with real arguments and telling everything concerning
  that.

 • although web-sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are truly worth a go by way of, so possess a look

 • just beneath, are several absolutely not connected web-sites to ours, on the other hand, they are certainly worth going over

 • Every after in a when we opt for blogs that we study. Listed below are the most up-to-date sites that we pick out

 • we prefer to honor several other world-wide-web sites around the web, even when they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 • one of our visitors recently suggested the following website

 • here are some links to web-sites that we link to simply because we consider they are really worth visiting

 • paleo recipes I conceive this website has very excellent pent subject material articles.

 • hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web host is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out
  for a lot more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 • that is the finish of this post. Here youll obtain some web sites that we feel you will value, just click the hyperlinks over

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie