Paź
7
2016

PIĄTEK Z POMYSŁEM: Technika bokeh!

Witam ponownie 🙂

Dziś mam dla Was… bokeh. Znany, lubiany na zdjęciach, zwłaszcza tych około bożonarodzeniowych… Czyli okrągłe plamki światła wprowadzające odrobinę magii 🙂 A ja dziś pokażę, jak można ten sam efekt wprowadzić do naszych prac – i to na dwa sposoby.

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-1

 

W obu sposobach niezbędny będzie przede wszystkim biały tusz. Poza tym potrzebujemy czegoś, co ułatwi nam stworzenie kółeczek na pracy, czyli albo po prostu stempli, albo maski…

Można skorzystać zwyczajnie z gotowej maski. Albo można zrobić samemu – wystarczy kawałek sztywniejszej folii (lub w ostateczności z grubszego kartonu, ale z folii będzie trwalsza) i np wykrojniki w kształcie kółek lub dziurkacze. Ja wykorzystałam zwykłe kółka do wycinania, ale i np wykrojniki guziczki, bu uzyskać różne rozmiary 🙂

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-4

 

Potem już jest prosto. Bazę pracy tuszujemy przy pomocy gąbeczki, albo malujemy farbkami (uwielbiam akwarele za możliwość błyskawicznego stworzenia kolorowego tła!).

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-2

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-3

 

Suchą bazę ozdabiamy: przykładamy naszą maskę, przytrzymujemy, żeby się nie przesuwała i delikatnie tapujemy białym tuszem.

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-5

 

Żeby uzyskać efekt bokeh jedne kółeczka tuszujemy mocniej, inne słabiej i mieszamy wielkości kółek. U mnie sprawdza się taki schemat, że robię trzy duże kółka, przy czym na ogół tylko częściowo zachodzą one na powierzchnię bazy, a potem wraz ze zmniejszaniem się średnicy kółek robię ich coraz więcej. Tak wygląda efekt ostateczny:

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-6

 

Drugi sposób to jak wspomniałam stemple – zwykłe kółeczka – wiec tu chyba nie mam co się długo nad tematem rozwodzić… Mam jednak dla Was mały myk, który być może nie wszyscy znają. W przypadku stempli tzw „solid” czyli z dużymi wypełnionymi powierzchniami – tak jak kółka – przed potuszowaniem stempel pocieram o wnętrze dłoni, wówczas tusz lepiej i równiej do niego przylega i dobitki sa równiejsze, bez niedostemplowanych plamek. Może dziwnie to trochę wygląda, ale działa 🙂

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-2_tutorial-7

 

Jak widzicie technika bardzo prosta, a pozwala uzyskać ciekawy wzór bazy… potem zostaje już ją tylko ozdobić 🙂

 

ushiilandia_dt_bokeh-card-1

 

Powstała bardzo prosta kartka, odrobinę retro:)

Pozdrawiam!

ushii

 

W pracy wykorzystałam:

   

 

Powiązane posty

O Autorze: Ushii

Nie umiem siedzieć i się nudzić, uwielbiam próbować nowych rzeczy… a poza tym uwielbiam dobre towarzystwo, dobre wino i dobrą książkę :)

komentarze 4 + Dodaj komentarz

  • rewelacja, fantastyczny kurs, już wiem co wpisuję na listę must have 😉 dzięki za ten kurs 😀

  • Ale super! Dzięki Ushii <3

  • Dziękuję Wam za te miłe słowa! Magda, cieszę się, że mogłam Cię zainspirować 🙂

  • Wow. Dziękuję za przydatny kurs. Cudna kartka. Pozdrawiam serdecznie. Scrapinkiblog.blogspot.com

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Sorry! No Instagram Shortcode Found.

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie