Lip
21
2012

Pomysł na – Dekoracyjne taśmy samoprzylepne

Już ponad rok temu na stryszkowym blogu opublikowałam dwa artykuły na temat klejów stosowanych w scrapbookingu. Dla naszych nowych czytelników przypominam: część pierwsza (TUTAJ) dotyczyła głównie klejenia papieru, część druga (TUTAJ) – rozmaitych innych materiałów i dodatków. Przez ten rok nasz scrapowy rynek bardzo się rozwinął, mamy sporo nowych produktów, w tym łatwiej niż kiedyś dostępne i bardzo obecnie modne – dekoracyjne taśmy klejące. Nawiązując więc lekko do zeszłorocznych artykułów zapraszam na mały przegląd pomysłów na wykorzystanie takich właśnie taśm.

Ozdobne taśmy klejące różnią się od zwykłej taśmy biurowej przede wszystkim tym, że nie są błyszczące i plastikowe, tylko papierowe i matowe. Występują również taśmy materiałowe (przypominające nieco zwykły plaster, dostępny w aptekach – tyle że mają ozdobny nadruk) i plastikowe/metalizowane taśmy klejące z ozdobnymi wzorkami. Przy opisie zastosowań skupię się na taśmach papierowych, chociażby z racji ich najłatwiejszej dostępności.

Taśmy

Podstawowym sposobem wykorzystania dekoracyjnych taśm klejących jest oczywiście użycie ich jako elementu ozdobnego pracy, uzupełnienia kompozycji/koloru. Dzięki bardzo szerokiemu wyborowi wzorów i kolorów do każdego typu czy stylu pracy można dobrać pasującą taśmę, a dzięki samoprzylepności są bardzo wygodne w użyciu (nie trzeba szukać pasującego papieru, docinać z niego paska, smarować klejem – bierzemy taśmę, kleimy i już).

Adorable

Trzeba wziąć pod uwagę, że taśmy nie są całkowicie kryjące, raczej półprzeźroczyste – naklejone na wzorzystych lub ciemnych papierach mogą być słabo widoczne (szczególnie te jasne i z delikatnym wzorkiem) – trzeba o tym pamiętać. Na szczęście mają tę zaletę, że łatwo się odklejają, więc jeśli coś jest nie tak, można usunąć taśmę bez uszkadzania papieru pod spodem. Sposób ich przyklejania zależy oczywiście wyłącznie od naszych upodobań: możemy taśmę urwać, uciąć prosto, ukośnie, „w chorągiewkę”, przykleić gładko i równiutko albo specjalnie pomarszczyć i uzyskać dodatkowo fakturę.

Taśmy

Nie ograniczając się do wykorzystania taśmy w charakterze ozdoby spróbujmy z niej uczynić główny kompozycyjny element pracy. Fantastyczne tło z taśm dekoracyjnych wykonała ArteBanale we wpisie do art journala:

Tymonsyl

A tak wygląda mój skrap, w którym taśmy zostały uzupełnione stemplami:

Delightful

Taśmę można też wykorzystać do łączenia albumów, szczególnie tych niedużych, tak jak robi to np. Katrina – karty z papieru skrapowego skleja pasującą ozdobną taśmą, a dodatkowo okleja też grzbiet. Tak połączony album zajmuje o wiele mniej miejsca, niż spięty sprężyną!

Praga - Katrina

Zwróćcie uwagę, jak ciekawą ozdobą mogą być nawet najmniejsze skraweczki taśm:

Praga - Katrina

Mój ostatni album-parawanik miał być początkowo spięty kółkami albumowymi, ale w końcu po prostu – związałam go taśmą w paski:

Egipt

I bardzo dobrze się trzyma.

Z taśmy ozdobnej zrobić też możemy:
-chorągiewki do girlandy (w połowie paska taśmy przykładam sznurek, sklejam obie połówki, przycinam do wybranego kształtu chorągiewki):

Chorągiewki

-tasiemkę do taga:

Tag

Tag2

-grzbiet do notesu (ArteBanale):

Notes

-podpis do zdjęcia:

Kawa

…i na pewno jeszcze mnóstwo innych rzeczy!

Na koniec przyznam, że jestem absolutną fanką papierowych taśm dekoracyjnych (nie przyznam się, ile mam!), bo jest to skrapowy gadżet wyjątkowo wielofunkcyjny i łatwy w użyciu, a to lubię! Będę zachwycona, jeśli zechcecie podzielić się Waszymi sposobami i trikami na wykorzystanie taśm 🙂

Pozdrawiam
Tores-

Powiązane posty

O Autorze:

Szczecinianka, skrapująca mama dwóch córek, miłośniczka kryminałów,mrożonej kawy i dużych zbiorników wodnych.

komentarzy 5 + Dodaj komentarz

 • Bardzo fajny artykuł i świetne przykłady. 🙂
  Też kocham taśmy dekoracyjne! 😀
  Zdarzyło mi się jeszcze okleić nimi chipboard – do tego też się świetnie nadają; a ich przezroczystość sprawia, że naklejając kilka różnych warstw na siebie, uzyskuje się nowy wzór. 😉

 • też uwielbiam taśmy 🙂

 • gdzie można kupić takie tasiemki samoprzylepne za przystępną cenę ? taką jak na pierwszym zdjęciu 1 rząd 2 od góry tasiemka ( miętowa) ? proszę odp na email dada654@o2.pl 🙂

 • Też szukam pomysłów na wykorzystanie tasiemek. Bardzo pomocny wpis!
  Gdzie można kupić tasiemki ozdobne? Mi udało się znaleźć w pasmanterii, w sklepie z firanami oraz kwiaciarni.

 • Taśmy dekoracyjne, świetny pomysł!

  Mamy w sklepie przeróżne taśmy profesjonalne na http://www.proftape.pl ale dekoracyjnych jeszcze u nas nie ma.
  Za to profesjonalne wysokiej jakości!

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie