Mar
6
2012

Dabbery w akcji

Ponieważ w sklepiku Na Strychu dabbery – farby akrylowe w plastikowej buteleczce z gąbkowym aplikatorem – są właśnie dostępne w promocyjnej cenie, chciałabym przybliżyć Wam ich właściwości i możliwości, które są naprawdę interesujące.

To, co szczególnie cenię w dabberach, to fantastyczna wygoda użytkowania. Nie wymagają, jak zwykłe farby akrylowe w tubkach, dodatkowych narzędzi – palety, pędzli, pojemników na wodę, odpada szukanie tego wszystkiego, ustawianie, potem mycie… Teraz, kiedy chcę coś pomalować, po prostu sięgam po buteleczkę – odkręcam – używam – odstawiam. Szybko i czysto! Jeśli używasz farby akrylowej głównie do malowania niewielkich powierzchni/przedmiotów, takich jak np. tekturowe wycinanki albo do tworzenia własnego tła pracy, to dabbery z całą pewnością są dla Ciebie!

Dzięki gąbkowemu aplikatorowi na malowanym elemencie powstaje ciekawa „bąbelkowa” faktura, na większych powierzchniach – możemy tworzyć wzory z kolorowych kółek, albo, przesuwając aplikatorem po papierze – uzyskać efekt podobny jak przy malowaniu szerokim pędzlem. Poniżej kilka stron recyklingowego albumu, w którym wykorzystałam właśnie te możliwości dabbera:

Życie

Takie jest zycie

Takie jest zycie

Takie jest zycie

Takie jest zycie

Farba akrylowa jest farbą kryjącą, możemy więc wykorzystać ją do zabarwienia brzegów papieru – efekt jest o wiele wyraźniejszy, niż przy użyciu tuszu, zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów (znowu gąbkowy aplikator umożliwia nam szybkie i wygodne wykonanie tego zabiegu). Używając białego dabbera podkreśliłam brzegi okładki tego świątecznego albumiku:

December

Kryjący efekt jest szczególnie spektakularny w przypadku farb metalicznych – pokryte nim elementy wyglądają jak wycięte z metalu. Wszystkie tekturowe wycinanki z poniższego blejtramu pomalowane są za pomocą srebrnego dabbera (na zbliżeniu widać też uzyskaną przy „tapowaniu” fakturę):

Blejtram

Blejtram

Jeśli lubicie czasem poeksperymentować ze stemplami lub maskami – również polecam wypróbowanie do tego celu farb w dabberkach, oczywiście ze względu na wygodę użytkowania. Za pomocą aplikatora łatwo nałożymy na stempel odpowiednią ilość farby albo pokryjemy kolorem maskę przyłożoną do papieru – trzeba tylko koniecznie pamiętać, żeby po takim użyciu _natychmiast_ umyć stempel/maskę, bo farba zasycha bardzo szybko i może je zniszczyć!

Nawet jeśli dotychczas nie używaliście farb akrylowych w scrapbookingu (a może zwłaszcza w takim wypadku) – bardzo zachęcam do wypróbowania dabberów, są po prostu stworzone do tego typu zastosowań 🙂 Spróbujcie i pokażcie nam efekty!

Pozdrawiam
Tores-

Powiązane posty

O Autorze:

Szczecinianka, skrapująca mama dwóch córek, miłośniczka kryminałów,mrożonej kawy i dużych zbiorników wodnych.

komentarzy 20 + Dodaj komentarz

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie