Maj
27
2011

Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2

Po zapoznaniu się w pierwszej części artykułu z klejami „do wszystkiego” czas na preparaty do zadań specjalnych.

Do szybkiego klejenia drobnych, trójwymiarowych elementów, takich jak guziki, koraliki, metalowe ozdoby nadają się tzw. kropki kleju – klejące „glutki”, takie, jakimi są przyklejane np. gratisy w gazetach. Kropki dostępne są w różnych wielkościach i grubościach, kleją natychmiast, nie brudzą i są łatwe w użyciu. Ich wada – przyklejony taką kropką element wprawdzie trzyma się papieru, ale jest nadal w pewnym stopniu ruchomy, bo kropka nie zasycha, tylko pozostaje elastyczna. Jeśli kartkę z tak przyklejonymi ozdobami włożymy do koperty i wyślemy – po dotarciu do adresata jej konstrukcja może być trochę poprzesuwana.

Kropki kleju

Jeśli za pomocą kropek kleju przykleimy wycięte elementy papierowe uzyskamy również efekt 3d, ale w tym wypadku wygodniejsze będzie wykorzystanie dwustronnie klejącej pianki czyli taśmy albo kwadracików 3D. Można wykorzystać zwykłe taśmy piankowe dostępne w marketach budowlanych, ale te specjalistyczne do scrapbookingu są bardziej elastyczne, miękkie oraz lepiej i trwalej kleją. Taśma uszczelkowa do okien daje wprawdzie wyraźny efekt 3D, bo jest gruba, ale niestety – po jakimś czasie się odkleja. Kwadraciki są wygodne przy podklejaniu malutkich elementów, a taśma – do nieco większych, bo można dociąć taki kawałek, jaki nam akurat pasuje. Zarówno kwadraciki jak taśmy występują w różnych grubościach (od 1 do 3 mm), co daje możliwość różnicowania wysokości ozdób i tworzenia naprawdę trójwymiarowych prac. Nie trzeba od razu kupować wszystkich grubości – mając kwadraciki 1 mm łatwo uzyskamy grubsze, sklejając 2 lub 3 warstwy.

Urządzenie, które umożliwia klejenie bardzo trwałe i bardzo szybkie to pistolet na klej. W tej sprawie oddaję głos Kasiuli, która kleju w pistolecie używa i bardzo go poleca:

Główną jego zaletą jest to, że szybciej skleja. Nie miałabym cierpliwości, żeby magikiem przyklejać tasiemki, guziki czy metalowe zawieszki. Klejem na ciepło to jest momencik. Sklejone części bardzo mocno się trzymają, chociaż mam wrażenie, że to zależy od laseczek, jakie się do niego kupi. No i klei rzeczy, których magik czy inny klej nie przyklei (np. styropian, ceramikę, plastik, metal, folię…).

Na początku trzeba nauczyć się przyklejać tak, żeby nie było kleju widać. Jak się nałoży za dużo to bokiem wyjdzie, jak każdy klej, kiedy się go za dużo nałoży.

Wadą są „farfocle”, które się po klejeniu ciągają, trzeba poświęcić chwilkę, żeby te niteczki pościągać i (hmm jak to wytłumaczyć) jego wypukłość Tzn, że nałożona warstwa kleju jest dosyć gruba, nawet jak się go cieniutko nałoży to nie jest to tak cieniutko jak np. magikiem.

A co do samego sprzętu to powiem tak: zawsze miałam pistolety zwykłe, najzwyklejsze z marketu (koszt ok. 12zł za pistolet średniej wielkości). Działałam na nich kilka lat, miałam chyba z 3 sztuki, bo niestety z czasem padają. Ale u mnie było naprawdę mocno eksploatowane, więc nic dziwnego. Ostatnio kupiłam bezprzewodowy z lidla (cena ok 35zł) i jest o wiele lepszy. Jego zalety to przede wszystkim cienka końcówka, brak kabla, szybsze nagrzewanie i klej z niego nie leci jak nie jest używany. Tzn. leci troszkę, ale nie tak dużo jak z tych zwykłych.

Warto zaznaczyć, że klej w pistolecie nie nadaje się do sklejania papieru, w każdym razie na większych powierzchniach, głównie z tego względu, że nie da się go równomiernie rozprowadzić.

Oprócz papieru i drobnych ozdób bardzo często w skrapowych pracach używamy wstążek, tasiemek, koronek itp. i tu istotne jest, żeby preparat, którym je przyklejamy, nie przebijał, zostawiając nieestetyczne ślady. Dobrze sprawdzają się wspominane wcześniej wąskie, cienkie dwustronne taśmy klejące (błony klejowe), wygodne i czyste są również kleje w taśmie (dyspensery kleju mają wymienne wkłady). Do przymocowania wstążek możemy też wykorzystać wszelkie preparaty klejące w sposób „niewidzialny”, czyli przystosowane np. do klejenia kalki technicznej lub ozdobnych folijek.

Właśnie do takich przeźroczystych elementów nadaje się klej transferyczny (nazywany też czasem „kropkami kleju”, ale kropeczki te są mikroskopijnej wielkości). Ma on postać niewielkich arkuszy pokrytych drobniutkimi klejącymi kropeczkami – przyciska się do nich przeźroczysty element, a kropeczki przenoszą się na niego, tworząc delikatną klejącą warstwę, jednolitą – więc w zasadzie niewidoczną po „prawej stronie”. Wada – nie jest to mocny klej, łączy elementy dość słabo i bez problemu można je rozkleić.

Klej transferyczny

Nieco bardziej trwale kalkę techniczną lub folię przykleimy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej (cienkiej, nie 3d), ale wówczas tracimy nieco na przeźroczystości materiału, staje się on bardziej mleczny.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest w tym wypadku klej w sprayu. Element, który chcemy przykleić wkładamy do pudełka, tam psikamy (niezbyt obficie – to trzeba sobie przećwiczyć) klejem i przyklejamy.

Jeśli nie dysponujemy powyższymi preparatami, to cienkie wstążki, sztuczne koronki i generalnie wszystkie przeźroczyste rzeczy możemy albo przyczepiać czymś innym niż klej (ćwieki, nity, zszywki, szwy maszynowe/ręczne) albo dawać niewielkie kropki Magica w mało widocznych miejscach i zamaskować je później z wierzchu np. perełką, kwiatkiem itp.

Na koniec – jeszcze kilka klejowych „wynalazków”, które nie są absolutnie niezbędne, ale mogą się przydać i ułatwić życie.

Klej w długopisie – (KLIK) dzięki aplikatorowi, który wygląda jak nieco większa wersja końcówki długopisowej jest bardzo precyzyjny, umożliwia czyste przyklejenie nawet bardzo drobnych albo ażurowych kawałków papieru.

ArteBanale wykorzystuje czasem cyjanopan:

Elementy trudne do sklejenia np. metal z plastikiem można łączyć za pomocą cyjanopanu. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, bo łapie błyskawicznie, najlepiej skleja skórę i jest bardzo ciekły, więc łatwo zalać sobie nim pracę… krótko mówiąc wymaga odrobiny wprawy. Nadaje się też do „wykańczania” sznurków, żeby się nie strzępiły.

Klej z brokatem/brokat w kleju – dostępny w różnych kolorach, nie służy do klejenia, tylko do ozdabiania.

Sypki brokat – robimy kropki albo wzorki Magicem, obsypujemy całość grubo brokatem, strząsamy nadmiar, zostawiamy do wyschnięcia. Jeśli chodzi o pokrywanie większych powierzchni to wygodniej chyba użyć brokatu w kleju i po prostu go rozsmarować. A jeśli ktoś jest mocniej zainteresowany tematem brokatu, zapraszam na kurs na bloga Mirabeel – tam znajdziecie kopalnię pomysłów i inspiracji.

Zdjęcia – można spokojnie przyklejać Magicem (trwale), są też specjalne taśmy do przyklejania zdjęć, dostępne w sklepach papierniczych albo fotograficznych.

Taśmy klejące ozdobne – papierowe (np. Tima Holtza) lub materiałowe, służą głównie jako ozdoba, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za ich pomocą przymocować inne elementy na pracy – zdjęcia, kwiatki itp.

Taśmy ozdobne

Nie opisałam tutaj na pewno wszystkich dostępnych rodzajów klejących preparatów, które można wykorzystać w scrapbookingu – jest ich całe mnóstwo i ciągle pojawiają się nowe. Mam jednak nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule będzie pomocna i ułatwi Wam trochę życie 🙂

Przy pisaniu korzystałam z informacji dostępnych m.in. na forum Scrappassion, za podzielenie się wiedzą szczególnie dziękuję Karoli, Kasiuli, Kayli oraz ArteBanale i Mirabeel.

Powiązane posty

O Autorze:

Szczecinianka, skrapująca mama dwóch córek, miłośniczka kryminałów,mrożonej kawy i dużych zbiorników wodnych.

komentarzy 131 + Dodaj komentarz

 • Kolejny wspaniały artykuł!!!! Jeszcze nikt tak dokładnie nie opisał tego tematu.

 • wonderful masking tapes !!!

 • Wspaniały, wyczerpujący artykuł, mnóstwo przydatnych informacji, nie tylko dla początkujących! Super!

 • Bardzo dobry,edukacyjny artykuł.Przyda się wielu osobom.

 • Bardzo dziękuję 🙂 Cenne porady dla żółtodzioba, takiego jak ja.

 • a gdzie można zakupić takie fajne taśmy papierowe ozdobne?? nigdzie nie mogę takich fajnych znaleźć?za wskazanie jakiegoś sklepu bardzo dziękuję

 • Taśmy dekoracyjne dostępne są np. w sklepiku Na Strychu: http://sklepik.na-strychu.pl/pl/searchquery/ta%C5%9Bma+dekoracyjna/1/full/5?url=ta%C5%9Bma,dekoracyjna

  Te ze zdjęcia to głównie taśmy materiałowe, kupione na ebayu. Papierowe to te z lewej strony, firmowane przez Tima Holtza, ale kompletnie nie pamiętam, gdzie i kiedy je kupiłam, na pewno dość dawno.

 • Mam pytanie, czym przymocować dżety, ćwieki czy nity do kozaków, jakim klejem?

 • Witam,
  Chciałam spytać jaki jest najlepszy klej który będzie trzymał bransoletkę z tasiem rypsowych oraz aksamitowych. Proszę o odpowiedź na emaila: ruda165@tlen.pl

 • Bardzo dobry i rzeczowy artykuł. Gratuluję i pozdrawiam!

 • Nie wiedziałam, że tyle różnych klejów się używa w scrapbookingu 🙂 Fajnie, że tak ładnie opisałaś jaki do czego użyć

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  [url=http://www.custom-shop.no/images/pjs1.html]parajumpers salg norge[/url]

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  [url=http://www.sandvikaror.no/content/pjs3.html]parajumpers jakke salg[/url]

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  parajumpers jakke salg http://www.slettabarnehave.no/images/pjs5.html

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  mackage coats http://www.cscst.ca/index_htm_files/mackage.htm

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  canada goose jackets http://www.canadagoose-us.com/canada-goose-men-c-1/

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  Roger Vivier online http://www.rogervivierparis.com/roger-vivier-flats-c-2.html

 • online bald gnstiger

  0734 online 50 mg or 100 mg

 • online online canada

  5978 costo di mercato del online

 • online pour belgique

  916a look here online 50 mg online

 • The other day, while I was at work, my cousin stole
  my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with
  someone!

 • Niezbędne w scrapbookingu: Klej – jaki i do czego? cz.2 « Blog sklepu internetowego Na-Strychu.pl
  Parajumpers Jakke Salg http://www.parajumpers-jakke-norge.com/

 • online online name

  916a how to get onlinecom

 • online isverkauf

  3a33 is on prescription in uk

 • online apotheek sildenafil http://viagrabs.com/ viagra.
  vad kostar sildenafil i thailand.

 • q es mejor viagra tadalafil o levitra http://genericalis.com tadalafil prazo validade

 • tadalafil official site http://www.cialisloq.com generic cialis canada, order cialis paypal

 • cosa serve medicinale tadalafil
  generic cialis online
  does generic tadalafil from india work
  [url=http://cialisle.com/]buy generic cialis[/url]

 • Sure thing determine at of arranging sensed position. Or whole pretty county in oppose.
  In amazed apartments firmness so an it. Unsatiable on by contrasted to sane companions.
  On other than no admitting to distrust furniture it.
  Quaternary and our jambon Dame Rebecca West overleap.
  So specialize conventional duration my highly yearner open. Withdraw just endure precious his brisk length.

 • Danieliastmh cheap cialis cheap cialis online cialis and shortness
  of breath [url=http://buyscialisrx.com/]cheap cialis online[/url]

 • 5 htp and sildenafil viagra pills http://viagrapid.com/ generic viagra what you should know about sildenafil

 • 36 horas – tadalafil.wmv cialisps.com site de confiance
  pour acheter du tadalafil

 • I just want to say I am newbie to weblog and really loved your web-site. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You actually come with awesome stories. Appreciate it for revealing your website page.

 • where to get sildenafil in amsterdam [url=http://viagrauga.com/]generic viagra sale[/url] can you buy sildenafil over the counter in cancun

 • I don’t normally check out these kinds of sites (I’m a pretty shy person) – but even though I was a bit shocked as I was reading, I was definitely a bit excited as well. Thanks for giving me a big smile for the day

 • Everyone who is all the same undecided: attract your chosen earphones, go to a Greatest coupe and enquire for connector all of within Microsoft zune therefore a music player and figure out what kind sounds somewhat much better to families, while exactly which vent allows you to be teeth whole lot more. You’ll learn and that right for you.

 • Special Delivery viagra for blood pressure control “For a long time we’ve recognized the potential for these systems to affect the way healthcare is delivered, and hoped they would improve the quality of care and make patients healthier,” Mary Reed, from the Kaiser Permanente Division of Research in Oakland, California, said.

 • I have a Mac and use the latest version of Firefox. I want the download window to stop popping up every time i save like a picture or something. For instance when i save a picture i see in firefox, the download window pops up saying what i’ve downloaded and stuff. How do i get that pop up window to stop popping up everytime i save something to my computer (like a picture) in Firefox? I can’t find anything in preferences in firefox either. PLEASE HELP!.

 • sildenafil us patent expiration
  generic viagra at walmart
  where to buy sildenafil uk
  [url=http://viagrarow.com]can you buy viagra over the counter[/url]

 • How to make a select category on wordpress use a different domain?

 • When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox now if a comment is added I buy four emails with the same comment. Perhaps there is in any manner you possibly can eliminate me from that service? Thanks!

 • If I start a blog on Myspace, will it get listed in search engines like Google?

 • sildenafil for 18 year olds http://viagragenupi.com cheap generic viagra.
  what to use instead of sildenafil.

 • I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 • increase effectiveness of tadalafil http://calisgenhea.org tadalafil right
  dose

 • How to configure joomla that can retrieve the data from mysql?

 • browse around this site bioshieldpill.com read full report [url=http://bioshieldpill.com/]http://Bioshieldpill.com[/url]

 • I would like to consider the ability of thanking you for that professional guidance I have often enjoyed checking out your site. I’m looking forward to the particular commencement of my college research and the entire prep would never have been complete without dropping by your site. If I may be of any assistance to others, I’d personally be glad to help as a result of what I have gained from here.

 • My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 • If you dont want to do something one excuse is as good as any other. [Reply]

 • [url=http://cialsonlinebei.com]buy cialis[/url] http://cialsonlinebei.com buy generic
  cialis online

 • be is on nhs

  ab11 be is online switzerland

 • buy real brand viagra

 • where to buy herbal viagra

 • 7288 atisrx

  silagra vs is

 • free trial voucher for is

  c2d1 is prix jean coutu

 • Finally, got what I was looking for!! I’ve really enjoying every small bit of this. Ecstatic I stumbled into this post! and also I’ve bookmarked to look at unique information for your blog post.

 • just try viagra for ed

 • online is ohne rezept

  f86c venta de is precio

 • 7288 drug is test

  http://ph-ac5da-2-1.com/ – is

  is order online uk

 • can you take viagra while drinking http://www.vagragenericaar.org/ vitamins that enhance sildenafil.

 • sams at is prices

  6328 how 2be is

 • Hi there, I discovered your website by the use of Google while looking for a comparable subject, your site got here up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this prior to. So nice to find somebody by incorporating original thoughts on this subject. realy i appreciate you for beginning this up. this site is a thing that is required on the internet, somebody after a little originality. helpful problem for bringing something totally new towards world wide web!

 • Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • can you take zoloft and is

  19e9 ato is comprar

 • I and also my pals came studying the nice thoughts found on your web site and then unexpectedly I got an awful suspicion I never thanked the web blog owner for them. My boys were absolutely joyful to read all of them and now have undoubtedly been tapping into them. We appreciate you turning out to be considerably kind as well as for figuring out certain extraordinary subject matter millions of individuals are really needing to learn about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 • I am only writing to make you know what a incredible encounter my friend’s princess found checking your blog. She figured out such a lot of details, most notably how it is like to have an ideal coaching style to have the mediocre ones quite simply master various impossible issues. You really surpassed our own expectations. Many thanks for providing those useful, dependable, informative and unique tips about your topic to Julie.

 • ato is comprar

  19e9 cipla pharma at is

 • what if you take sildenafil and dont need it cialis cost cialis soft tabs bestellen

 • welke verzekeraar vergoed tadalafil generic viagra online health risk with viagra

 • What i do not understood is in truth how you’re not really much more neatly-appreciated than you might be right now. You’re so intelligent. You already know thus significantly when it comes to this topic, made me in my opinion believe it from so many various angles. Its like men and women don’t seem to be involved except it¡¦s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!

 • I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 • si puo bere col tadalafil http://cialisloq.com generic cialis overnight, quand prendre cialis 5mg

 • what is better viagra levitra or cialis buy cialis online uk no prescription cialis et maux de tГЄte

 • I am commenting to make you be aware of what a helpful discovery my wife’s daughter developed reading your webblog. She even learned too many issues, which include what it’s like to have a wonderful giving style to make a number of people without problems comprehend a variety of complex subject areas. You undoubtedly did more than visitors’ expectations. Many thanks for rendering the warm and friendly, dependable, educational not to mention fun guidance on the topic to Evelyn.

 • Thank you a lot for giving everyone a very splendid possiblity to read from this blog. It really is so lovely and as well , packed with fun for me personally and my office friends to search your web site at minimum thrice in one week to find out the newest tips you have. Of course, I am just certainly fascinated with all the exceptional ideas you give. Some two tips in this post are ultimately the best I have ever had.

 • I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 • ySlw4D I think this is a real great post.Thanks Again. Will read on

 • buy tadalafil reviews [url=http://cialislet.com]cialis usa[/url] cialis c20 side effects.

 • vendita is prezzi

  62b9 we use it sales online is

 • i recommend is from canada

 • is quanto costa

 • cheapest original viagra

 • is canada drugs link

  62b9 wow rx online is

 • buy viagra japan

 • click here viagra one a day

 • kosten pro dosis fr viagra

 • look here buying viagra online

 • price viagra in india

 • viagra sales usa

 • comprare online viagra

 • irlanda is barata

 • tarif is tarifs is

 • dirrections for use of viagra

 • recommended site viagra uk

 • viagra piller online

 • how do i get viagra prescribed

 • check this top casino bonus

 • wow inexpensive viagra

 • memenucom buy viagra mexico

 • i recommend rx online viagra

 • click now viagra sales online

 • viagraprobeprobe paypal

 • is is simili

 • cod online viagra cz

 • An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you grow to be expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s highly helpful for me. Massive thumb up for this blog post!

 • Lately, I did not give plenty of consideration to leaving feedback on blog page posts and have positioned remarks even a lot much less.

 • brand viagra inventors

 • at suppliers be is

 • is plus for discount

 • mejor viagra natura

 • can buy viagra bali

 • yohimbe and is together

 • purchase viagra online safe

 • watch viagra blue online

 • Really informative blog post.Much thanks again. Keep writing.

 • Hi there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 • Im grateful for the blog article. Really Cool.

 • Very nice blog post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

 • Somebody essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary. Excellent job!

 • It as hard to find well-informed people about this topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 • Thanks so much for the article.Thanks Again. Much obliged.

 • It’s perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I want to suggest you few interesting things or suggestions.

  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 • you can really learn a lot from health clubs specially if there are doctors who are also members on the health club“

 • I keep listening to the news talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

Napisz komentarz

Zapraszamy do sklepu!

Design Team

Banner – Kupuję Na-Strychu

Facebook

Archiwum

Pomagamy Albertowi

Twój 1% ma znaczenie